Minister Szymon Szynkowski vel Sęk składa życzenia Polonii i Polakom z okazji Świąt Wielkanocnych.

Droga Polonio i Polacy za granicą!

Tegoroczne Święto Wielkiej Nocy przychodzi nam obchodzić w trudnych okolicznościach czasu wojny na Ukrainie. Jej tragizm symbolizują miasta Mariupol, Bucza, Hostomel, Irpień. To także tragedia uchodźcza naszych sąsiadów. Szczęśliwie wielkość ducha i naszych serc sprawia, że to nie tylko śmierć, zniszczenie i ogrom osobistych tragedii. Wojna wyzwoliła w nas, Polakach, spontaniczne i niespotykane dotąd pokłady solidarności z narodem ukraińskim.

W trakcie tych Świąt świętujemy zwycięstwo życia i nadziei. Nadziei na życie w dobru i dla dobra powszechnego. Nadziei dającej pomoc, wsparcie, okazującej współczucie, podtrzymującej na duchu. Aktualnie pomocy i wsparcia potrzebują nasi ukraińscy przyjaciele. Ponad 2,5 miliona naszych sąsiadów szuka tej pomocy w Polsce oraz doświadcza jej od Polaków na całym świecie. Jeszcze niedawno światowym wyzwaniem była pandemia, na którą odpowiedzieliśmy akcją „Polonia4Neighbours”. Później, razem dopominaliśmy się o uwolnienie polskich działaczy na Białorusi. Teraz znowu pokazujemy „polski gen solidarności” – tym razem stojąc z Ukrainą i wspierając ją w walce o wolność. Działania Polonii na całym świecie – akcje charytatywne czy protesty antywojenne – budzą mój ogromny szacunek i dumę z bycia Polakiem. Z głębi serca za nie Państwu dziękuję.

Szanowni Rodacy!

Składam Wam życzenia spokojnych i zdrowych Świąt Wielkanocnych oraz wielu łask od Zmartwychwstałego. Życzę jak najwięcej energii do dalszych działań wspólnotowych i dla dobra środowisk polskich poza granicami kraju. Zachowując naszą polską tradycję, możemy razem stawić czoła złu! Oby w przeżywaniu tajemnicy umierania z Chrystusem odrodziło się nowe życie w nas i wokół nas!

Chrystus Zmartwychwstał! Wesołego Alleluja!

Szymon Szynkowski vel Sęk

Sekretarz Stanu ds. polityki europejskiej, Polonii oraz dyplomacji publicznej i kulturalnej

Materiały

pdfŻyczenia świąteczne