
Żółwie morskie Caretta caretta, żyjące w zatoce Laganas na wyspie Zakynthos miały doskonały rok lękowy podczas lockdownu wprowadzonego na czas pandemii.
Jak wynika z ostatnich badań, opublikowanych w czasopiśmie naukowym, podczas lockdownu w 2020 roku żółwie morskie Caretta caretta przeniosły się na płytsze, cieplejsze wody bliżej wybrzeża, co wpłynęło korzystnie na rozwój i wykluwanie jaj.
Żółwie wykorzystały spokój, jaki zapanował w zatoce Laganas ze względu na brak masowej turystyki i łodzi motorowej, aby podpłynąć bliżej plaży. „Dane z 2020 roku wykazały, że to zwiększona ingerencja turystyczna, a nie temperatura wody, sprawia, że żółwie zamieszkają bardziej odległe obszary zatoki. Podczas lockdownu ponad 50% żółwi pozostało w promieniu 100 metrów od wybrzeża” – powiedział biolog, ekolog i urzędników Narodowego Parku Morskiego Zakynthos, Kostas Katselidis.
„2020 rok był znakomitym okresem dla rozrodu żółwi Caretta caretta. W 2021 roku, kiedy turystyka wciąż była znacznie ograniczona, wyniki prezentują się podobnie” – dodał, informując, że temperatura wody na płyciznach zatoki Laganas jest nawet o 3-5 stopni wyższa niż w obszarach położonych dalej od brzegu, co może mieć pozytywny wpływ na rozwój jaj.
Wyniki badań sugerują utworzenie przybrzeżnej strefy ochrony żółwi, funkcjonującej pomiędzy majem a czerwcem, kiedy turystyka nie osiąga jeszcze szczytu, a żółwie mogą bezpiecznie gromadzić się w niewielkiej odległości od brzegu.
opr. Natalia Zientek