Rządowy skok cyfrowy wiosną, ułatwiony i przyspieszony przez blokadę wywołaną pandemią koronawirusa, doprowadził do utworzenia portalu, którego centrum danych ma pojemność 1300 terabajtów. Daje to pojemność 1,3 miliona rzeczywistych szuflad biurowych do przechowywania dokumentów. Obiekt, w których znajduje się gov.gr – nowa strona internetowa obsługująca cały mechanizm państwowy – znajduje się pod budynkiem Sekretariatu Generalnego Systemów Informacyjnych Administracji Publicznej w Moschato, niedaleko Pireusu.

Serce państwa online bije w jednym z najlepiej strzeżonych obiektów niemilitarnych w Grecji. Dźwięk wydawany przez infrastrukturę komputerową, serwery i procesory jest cichym, monotonnym buczeniem, które nic nie zdradza.

Warto zaznaczyć, iż dzięki centrum danych sekretariatu, które do tego roku nie było wykorzystywane, około 2,7 miliona wizyt w urzędach władz lokalnych zostało przeprowadzonych za pośrednictwem strony internetowej tetragonika.govapp.gr.

Szacuje się również, że obywatele Grecji co roku odwiedzali budynki władz lokalnych i Centra Obsługi Obywatelskiej (KEP), aby zebrać różne dokumenty i zaświadczenia. Od czerwca 2020 r. Takie wizyty nie są już wymagane, ponieważ wszystkie te dokumenty są dostępne na stronie gov.gr.

W konsekwencji odpowiedzialność ponad 300 inżynierów w sekretariacie jest znacząca. Ten wysoko wykwalifikowany i starannie dobrany personel pozostaje w gotowości 24 godziny na dobę, tak jak w przypadku cyberataku – musi podjąć natychmiastowe działania.

Portal gov.gr stał się popularny ze względu na lockdown i został uruchomiony dwa miesiące wcześniej niż planowano, pod koniec marca 2020 r. W ciągu ostatnich 15 miesięcy zawierał dane z ponad 100 państwowych baz danych, z których platforma pobiera informacje. Obecnie oferowane usługi to 614 płaszczyzny tematyczne.

Źródło: ekathimerini.com