Czy pieczone czy też gotowane, znalazły swoje miejsce pośród cukierniczych wypieków a także wyjątkowych dań. Nazywane są super owocem zimy i bardzo słusznie! Dlaczego?

Zawierają cenne metale i witaminy, są bardzo dobrym źródłem protein (łatwo przyswajalnych przez organizm) z obniżoną wartością tłuszczy! Surowe kasztany zawierają 50% wody, 45% węglowodanów i tylko 5% tłuszczu roślinnego, w przeciwieństwie do innych owoców. Są bogate w węglowodany i błonnik (8.1g / 100g), co plasuje je na liście produktów o niskim wskaźniku glikemicznym!

Kasztany zawierają w sobie także wapń, magnez, fosor, żelazo, sód i potas. Znane są również z właściwości wspomagających pracę jelit oraz jako substytut płatków owsianych. Dodatkowo wzbogacone są w witaminy B1 i B2 a także witaminę C i kwas foliowy!

Kasztany uważane są za dobre źródło jednonienasyconych kwasów tłuszczowych, takich jak kwas oleinowy i palmitolowy, pomaga również w zmniejszaniu złego cholesterolu i zwiększaniu dobrego cholesterolu. 100 g kasztanów dostarcza nam 22% dziennego zapotrzebowania naszego organizmu na miedź oraz w 15% na potas. Te składniki odżywcze przyczyniają się do dobrego funkcjonowania układu nerwowego i odpornościowego, a także ciśnienia krwi.

Warto więc pamiętać o tym, by szczególnie zimą włączyć je do naszego jadłospisu! Czy jako dodatek do mięs, czy też na słodko bądź pieczone stanowią urozmaicenie naszej diety!

kasztany2 2019Wieprzowina (wołowina) z kasztanami uchodzi za przysmak szczególnie w górskich częściach Krety!

kasztany1 2019Kasztany w syropie na słodko

Opr. Karolina Swat