fot. pij-wode.pl

Wody infuzowana szturmem podbiła świat, a jej smak może być wzbogacony również poprzez dodanie greckiego akcentu do wodnych mikstur infuzowanych. Ostatnie badania wykazały, że picie wody infuzowanej przynosi wiele korzyści zdrowotnych. Korzyści te obejmują utratę wagi, zwiększone nawodnienie i sposób detoksykacji.

Kiedy potrzeba napoju, który ugasi pragnienie, warto wybrać taki, który jest również dobry dla organizmu. Poniżej opisujemy trzy opcje z dodatkowo greckimi smakami.

„Jak świeże powietrze”

fot. Anastasios Papapostolou/Greek Reporter

Składniki: mastyks (Mastiha Chios) + przefiltrowana woda + mięta (opcjonalnie)
Jednym z napojów, które z pewnością każdy pokocha, jest woda z żywicą z drzew mastyksowych na Chios.

Ta żywica drzewna ma cenne właściwości zdrowotne, takie jak pomoc w łagodzeniu problemów trawiennych dzięki swoim przeciwutleniaczom i związkom przeciwzapalnym. Mastyks może również pomóc w leczeniu wrzodów, złagodzić objawy nieswoistego zapalenia jelit (IBD), obniżyć poziom cholesterolu, wspomagać zdrowie wątroby i nie tylko.

Przygotowanie: Sklep ze zdrową żywnością powinien oferować żywicę Mastiha lub jej sproszkowaną wersję, której niewielką ilość należy dodać do wody, po czym otrzymuje się świeży, ziemisty smak i jednocześnie można czerpać korzyści zdrowotne. Dodatkowo można wrzucić parę listków mięty, by zwiększyć świeżość.

„Dereniowa błogość”

fot. Shutterstock

Składniki: owoce derenia jadalnego (lub wiśnie) + miód grecki + przefiltrowana woda
Kolejnym wspaniałym greckim akcentem, który można dodać do swojego napoju wodnego, są owoce derenia jadalnego z Dramy w północno-wschodniej Grecji.

Już starożytni Grecy rozumieli, że ten magiczny owoc jest super-pożywieniem i ma wiele korzyści zdrowotnych, ponieważ jest uprawiany w Grecji od ponad siedmiu tysięcy lat!

Mają podobne działanie do wiśni dlatego te owoce są tradycyjnie stosowane w leczeniu biegunki i czerwonki. Są również cenione w Grecji ze względu na ich silne właściwości tonizujące i regenerujące ze względu na podwyższoną zawartość minerałów (takich jak miedź, wapń, mangan, potas i cynk).

Przygotowanie: Owoce umyć i pokroić je na połówki; dodać do wody. Chcąc osłodzić przygotowana wodę infuzowaną można dodać łyżeczkę greckiego miodu.

Do tego napoju można również dodać  cytryny, aby uzyskać miksturę o smaku podobnym do czereśniowej Coca-Coli!

„Cytrusowy plusk”

fot. Shutterstock

Składniki: cytron + filtrowana woda + miód grecki (+ cytryny + mandarynki)

Chcąc otrzymać wyjątkową wersję wody cytrynowej można wykorzystać grecką cytronową odmianę Citrus medica, która początkowo była uprawiana na Wyspach Jońskich, szczególnie Naxos i Korfu, już w XVII wieku.

Czym jest cytron? Jest to jeden z czterech podstawowych owoców cytrusowych (pozostałe to: pomelo, papeda i mandarynka). Ten owoc jest pełen korzyści zdrowotnych i stanowi doskonały dodatek do napoju wodnego.

Cytron jest ceniony w Grecji ze względu na swoje zdolności do zapobiegania nowotworom, pomagania w utracie wagi, regulowania ciśnienia krwi, obniżania kwasowości jelit i pomagania w innych zaburzeniach trawienia, łagodzenia bólu i wzmacniania układu odpornościowego.

Przygotowanie: Wystarczy dokładnie umyć owoc wodą, nakłuć grubą skórkę nożem, aby uwolnić naturalny olejek owocowy, pokroić go i dodać do wody. Chcąc stworzyć mieszankę cytrusowego smaku, można dodać trochę greckich cytryn lub mandarynek! Ponadto zawsze można użyć pysznego greckiego miodu, aby osłodzić napój.

Dodanie gałązki mięty lub świeżego tymianku wraz z kilkoma plasterkami ogórka do tego napoju pozwoli uzyskać jeszcze bardziej intensywny grecki smak.

Zofia Masalska