Promy i statki pasażerskie zaczną wznawiać usługi na wyspy greckie. Pierwsze połączenia będą już możliwe na wyspę Kretę od poniedziałku – 18 maja. Plan rozszerzenia usług na inne miejsca docelowe przewidziany jest od 25 maja, pod warunkiem wprowadzenia szeregu środków ostrożności w celu zapewnienia ochrony pasażerów i załóg przed zakażeniem koronawirusem – oświadczyło w piątek Ministerstwo Transportu.

Nowe wytyczne obejmują jednak zobowiązanie pasażerów do noszenia masek na twarz i stosowania się do praktyk dystansowania społecznego.

Wytyczne będą obowiązywać do 15 czerwca, po czym mogą być rozluźnione. Należy szczególnie pamiętać, że:

 1. Przed wejściem na statek lub prom pasażerom będzie sprawdzany pomiar temperatury, a każdy z nich będzie musiał przedstawić kwestionariusz dotyczący stanu zdrowia (wcześniej wypełniony). Kwestionariusz będzie dostępny na specjalnej stronie internetowej.
 2. Konieczne będzie utrzymanie odległości 1,5 metra podczas wchodzenia na pokład statku i schodzenia z niego oraz we wszystkich jego obszarach.
 3. Statki będą mogły przewozić tylko 50 % całkowitej liczby pasażerów określonej w certyfikacie bezpieczeństwa statku lub 55%, jeśli są dostępne kabiny.
 4. Obok każdego pasażera na siedzeniach typu samolotowego będzie jedno puste miejsce, sąsiednie przednie i tylne.
 5. Dopuszczalna jest jedna osoba na kabinę z wyjątkiem rodziny (krewni pierwszego stopnia), więc może to być maksymalnie 4 osoby lub osoba niepełnosprawna wraz z opiekunem.
 6. Obowiązkowe noszenie maski (zalecana jest tkanina) przez pasażerów i członków załogi.
 7. Statki będą również musiały być regularnie dezynfekowane między podróżami, a także muszą zapewnić wystarczającą ilość środków i preparatow do dezynfekcji na pokładzie.
 8. Konieczne będzie informowanie pasażerów o środkach ostrożności za pomocą broszury Krajowej Organizacji Zdrowia Publicznego (EODY), a także spacji informacyjnych i komunikatów dźwiękowych.

Należy także podkreślić, że:

 • Wdrożone zostanie specjalne szkolenie załogi.
 • Stosowanie zasad higieny osobistej oraz środków antyseptycznych w różnych częściach statku.
 • Czystość i dezynfekcja statków.
 • Wentylacja i klimatyzacja statków.
 • W przypadku podejrzanego o zakażenie / zachorowanie (izolacja w specjalnym obszarze, zejście na ląd w następnym porcie, który ma zdolność do postepowania z chorym, śledzenie kontaktów itp.).
 • Zostaną wprowadzone nowe zasady działania punktów obsługi pasażerów (bary, restauracje, jadalnie).

Nie ulega wątpliwości, że szereg ograniczeń oraz restrykcji jest stosunkowo duży. Jednak w celu przywrócenia połączeń jest on jak najbardziej zasadnym. Dlatego take ważne jest, zapoznanie się z wyżej wymienionymi restrykcjami oraz ich wdrożenie.

MM
Źródło: ΑΠΕ-ΜΠΕ