lot sam

Zanim wybierzemy się w podróż samolotem linii lotniczych LOT warto zapoznać się z obowiązującymi  zasadami  wszystkich pasażerów.

Bagaż

Od 1 maja b.r. LOT wprowadził jednolite zasady przewozu bagażu rejestrowanego i kabinowego we wszystkich rejsach, co znacznie poprawi i uatrakcyjni dotychczasową ofertę. Nowe zasady dotyczą biletów zakupionych od 1-go Maja 2012 r.

Bagaż podręczny – pasażer LOT-u w klasie ekonomicznej może zabrać na pokład jedną sztukę bagażu do 6 kg o łącznych wymiarach do 115 cm. Natomiast pasażer klasy biznes może zabrać dwie sztuki bagażu do 9 kg o łącznych wymiarach do 115 cm. Dodatkowo, w ramach ceny biletu, jako bagaż podręczny pasażer może zabrać: małą torebkę damską, płaszcz, pelerynę lub koc, parasol lub laskę, aparat fotograficzny, lornetkę lub kamerę, parę kul lub w pełni składany wózek inwalidzki (jeśli są niezbędne w czasie podróży), pokarm i składany wózek dla niemowlęcia (jeśli są niezbędne w czasie podróży). Bagaż podręczny przekraczający podane limity może być przewożony wyłącznie w luku bagażowym. W przypadku przekroczenia dozwolonego limitu bagażu podręcznego będzie on podlegał dodatkowej opłacie tak jak w przypadku bagażu rejestrowanego. Pasażerom wolno zabierać ze sobą jedynie niewielkie ilości artykułów w płynie w bagażu podręcznym, w opakowaniach jednostkowych o maksymalnej pojemności 100 ml. Opakowania należy umieści w jednej przezroczystej torebce plastikowej z możliwością wielokrotnego zamykania. Jeden pasażer może przewozi nie więcej, niż 1 litr płynów.

Bagaż rejestrowany – pasażerowie podróżujący w klasie ekonomicznej na trasach z i do Europy oraz na Bliski Wschód mogą zabrać 1 sztukę bagażu głównego o max. wadze 20 kg. Natomiast pasażerowie klasy biznes na tej samej trasie mogą zabrać 1 sztukę bagażu do 30 kg. Na trasie z i do USA / Kanady zarówno w klasie biznes jak i ekonomicznej, bagaż rejestrowany ograniczony jest do 2 sztuk. Wymiar każdej z nich nie może przekraczać wymiarów 158 cm (suma wysokości, szerokości i długości). Waga jednej sztuki w klasie ekonomicznej nie może przekroczyć 23 kilogramów zaś w klasie biznes 32. Bagaż, który przekracza dopuszczone limity, podlega dodatkowej opłacie. Na rejsach krajowych waga bagażu rejestrowanego nie może przekroczyć 20 kilogramów.

Dzieci
Dziecku do lat 2 korzystającemu z 90% zniżki taryfowej (bez prawa do osobnego miejsca), przysługuje prawo do przewozu bagażu o wadze do 10 kilogramów (22 funtów) na trasie z/do Europy oraz na Bliski Wschód. Na trasie z/do USA i Kanady dziecku do lat 2 korzystającemu z 90% zniżki taryfowej (bez prawa do osobnego miejsca) przysługuje prawo przewozu 1 sztuki bagażu o maksymalnej wadze 23 kilogramów (50 funtów) i sumie wymiarów 158 cm (62 cale).

Dzieci do lat 5 nie mogą podróżować same. Rodzice lub opiekunowie są zobowiązani do zapewnienia dodatkowej opieki dla dzieci. PLL LOT oferują swoim pasażerom możliwość wykupienia usługi – dodatkowa asysta. Dodatkowa stewardessa towarzyszy dziecku od odprawy biletowo-bagażowej na lotnisku aż do przekazania dziecka osobie upoważnionej w porcie docelowym. Tego typu usługa jest dodatkowo płatna.

Istnieje również specjalna asysta dla dzieci w wieku od 5 do 12 lat (ta usługa jest również dodatkowo płatna – 40 euro za każdy rejs bezpośredni międzynarodowy po Europie i 15 euro za każdy rejs bezpośredni wewnątrz Polski). Dzieci w wieku 5-12 lat podróżujące samodzielnie, wymagają opieki podczas podróży lotniczej. Opiekę sprawuje wyznaczony do tego celu członek personelu pokładowego PLL LOT oraz pracownicy obsługi pasażerskiej. Rodzice lub opiekunowie, których dzieci podróżują samodzielnie, zobowiązani są wypełni dokument „Zlecenie opieki przewoźnikowi lotniczemu”, który otrzymać można w biurach PLL LOT lub bezpośrednio przy odprawie biletowo-bagażowej. Opiekunem dziecka, które nie ukończyło 12-go roku życia  w czasie lotu może być inny pasażer, który ukończył 16ty rok życia.

Młodzież w wieku od 12 do 17 lat może podróżować samodzielnie bez asysty. Na życzenie rodziców lub opiekunów, młodzież w tym wieku może podróżować pod opieką członka personelu pokładowego. Opieka zorganizowana zostanie analogicznie jak dla dzieci w wieku od 5 do 12 lat. Dorosły pasażer może przewozi pod opieką dwoje niemowląt. Drugie niemowlę musi zajmować dodatkowe miejsce obok opiekuna / bilet ze zniżką CHD/.

Zwierzęta
Polskie linie lotnicze umożliwiają swoim pasażerom przewóz zwierząt, zarówno na pokładzie jak i w luku bagażowym. W tym celu należy spełni następujące warunki:
arrowprzewożone zwierzęta muszą posiada książeczki szczepień oraz aktualne zaświadczenia od weterynarza uwzględniające przepisy kraju wylotu, docelowego oraz portów tranzytowych; zwierzęta muszą być przewożone w pojemnikach odpowiednich do ich wagi i rozmiarów;
arrowwaga zwierzęcia wraz z pojemnikiem, przewożonego w kabinie pasażerskiej, nie może przekroczyć 8 kilogramów oraz przekraczać następujących wymiarów (długość/wysokość/szerokość w centymetrach): 55x40x20 (Boeing 767 i 737) oraz 45x30x20 (Samoloty typu ATR i ERJ).
arrowpojemnik musi być na tyle obszerny, aby zwierzę mogło swobodnie stać, obrócić się i położyć w naturalnej pozycji. przewóz zwierzęcia należy zgłosić z wyprzedzeniem, w trakcie dokonywania rezerwacji pasażerskiej (usługa jest dodatkowo płatna).
arrowliczba zwierząt przewożonych jednocześnie jednym samolotem jest ograniczona. PLL LOT umożliwiają również transport innych zwierząt w luku bagażowym samolotu jako ładunek cargo.

Dla psa przewodnika osoby niewidomej nie stosuje się ograniczenia wagowego, jak również nie wymaga się pojemnika. Pies powinien być w uprzęży i w kagańcu. Pies przewodnik podróżuje w kabinie pasażerskiej samolotów PLL LOT bez dodatkowych opłat.

Niepełnosprawni pasażerowie

Linie lotnicze PLL LOT oferują szeroki zakres usług i asysty dla niepełnosprawnych pasażerów.

Pasażerowie z ograniczoną zdolnością ruchową

arrow Na lotnisku wózki inwalidzkie i pojazdy elektryczne mogą być dostarczone przez służby lotniskowe. Pasażerowie mogą również korzysta z własnych, prywatnych wózków. Podczas odprawy osób niepełnosprawnych prywatne wózki inwalidzkie zostaną przekazane personelowi lotniska, w celu umieszczenia w luku bagażowym samolotu. (należy poinformować personel PLL LOT o rozmiarze i wadze wózka inwalidzkiego). Przewóz max. dwóch urządzeń ułatwiających poruszanie się jest bezpłatne.
arrowW przypadku wózków inwalidzkich/sprzętu umożliwiającego poruszanie się z akumulatorami z ciekłym elektrolitem (grożącym wyciekiem) należy go dodatkowo zabezpieczy przed transportem.
arrowWszystkie samoloty PLL LOT są przystosowane do potrzeb pasażerów z ograniczoną zdolnością ruchową. We wszystkich lotach dalekodystansowych (rejsy do/z USA i Kanady, na pokładach samolotów Boeing 767) polskie linie lotnicze zapewniają wózki inwalidzkie, służące do poruszania się po kabinie samolotu podczas rejsu. Część foteli posiada podnoszone podłokietniki, które ułatwiają poruszanie się. Również część toalet jest wyposażona w specjalne poręcze, ułatwiające korzystanie z nich Pasażerom z ograniczoną zdolnością ruchową.

Pasażerowie z ograniczoną zdolnością wzrokową
Personel linii lotniczej zapewni osobie z ograniczoną zdolnością wzrokową asystę podczas procesu odprawy biletowo-bagażowej i będzie towarzyszy w drodze do samolotu ze stanowiska odprawy oraz z samolotu do hali przylotów po odbiorze bagażu na lotnisku docelowym. Na pokładzie samolotu personel pokładowy zapewnia indywidualny instruktaż bezpieczeństwa osobom niewidomym i niedowidzącym oraz dodatkowo instrukcję bezpieczeństwa drukowaną w Braille’u, dostępną na życzenie.

Pasażerowie z ograniczoną zdolnością mowy i słuchu
Personel linii lotniczej zapewni osobie z ograniczoną zdolnością mowy i słuchu asystę podczas procesu odprawy biletowo-bagażowej i będzie towarzyszy w drodze do samolotu ze stanowiska odprawy oraz z samolotu do hali przylotów po odbiorze bagażu na lotnisku docelowym. Na pokładzie samolotu personel pokładowy zapewnia indywidualny instruktaż bezpieczeństwa osobom z ograniczoną zdolnością mowy i słuchu. W przypadku osób potrzebujących asysty lub specjalnej opieki należy o tym poinformować linie lotnicze na nie mniej niż 48 godzin przed wylotem.

con info http://www.lot.com/