klatka_piersiowa

Jest sierpień 1976 roku. W Filadelfii  odbywa się zjazd około czterech tysięcy amerykańskich weteranów. Podczas tego zjazdu około 160 uczestników zostało zakażonych bakterią Gram – ujemną pałeczką LEGIONELLA PNEUMOPHILIA.

Z owych 160 osób niemal wszyscy w ciągu kilku dni (od 1 do 10 dni) mieli zapalenie płuc, z których 30 osób zmarło. Rozpoczęto badania i starania o wyizolowanie zarazka. Szybko stwierdzono obecność bakterii w wodzie wodociągowej i w urządzeniach klimatyzacyjnych. Jednostkę chorobową nazwano chorobą legionistów (inaczej legionelloza). Szybko też okazało się, że zarazek był przyczyną wcześniejszej epidemii w 1969 w departamencie zdrowia w Pontiac w stanie Michigan (wtedy nazwano te chorobę „gorączką Pontiac „). W tej epidemii nie było zgonów. Dziś wiemy, że choroba nie występuje rzadko. Wydaje się, że nie przenosi się z człowieka na człowieka, lecz raczej z powietrzem i przez wodę.

Objawy choroby
Choroba rozpoczyna się złym samopoczuciem, bólami mięśniowymi, bólami głowy, gorączką do ponad 39 st. C, dreszczami, suchym kaszlem, bólami brzucha z biegunką. Niekiedy chory ma krwawienia z górnego i  dolnego odcinka przewodu pokarmowego. Należy niezwłocznie poddać się badaniu lekarskiemu oraz wykonać badania laboratoryjne krwi oraz badanie radiologiczne klatki piersiowej.

Przebieg choroby jest różnorodny, od łagodnego do wielopłatowego zapalenia płuc, powodującego zgon. Większość antybiotyków nie ma wpływu na przebieg choroby. Lekiem z wyboru może być erytromycyna we wlewie dożylnym. W zapaleniu płuc o ciężkim przebiegu potrzebne jest niekiedy leczenie podtrzymujące, jak stosowanie płynów w celu utrzymania ciśnienia krwi, mechaniczna wentylacja oraz dializa w powikłaniach nerkowych.

Rodzaje bakterii typu Legionella
Bakteria Legionella pneumophilia zapoczątkowała nowa rodzinę, nowy rodzaj i nowy gatunek  bakterii. Istnieje dziś również Legionella bozemani, Legionella dumoffii, Legionella gormanii, Legionella longbeachae, Legionella jordanis, Legionella wadsworthii, jednak około 80% wszystkich zakażeń legionellą wywołanych jest przez Legionella pneumophila. W związku z zagrożeniem zakażeniami legionellą należy przynajmniej raz w roku czyścić urządzenia klimatyzacyjne płynami dezynfekującymi np. roztworem o nazwie Antibacter dostępnym w aptekach.

Lek. med. Ioannis Tsiourakis  specjalista dermatolog-wenerolog
Mag. farm. Krystyna Tsiouraki