Od dwóch tygodni działa w Grecji numer 1142, a już wpłynęło tysiące skarg. Linia została utworzona z myślą o osobach, które chcą zgłosić łamanie przepisów dotyczących palenia w miejscach publicznych, oraz dla osób szukających pomocy w rzuceniu nałogu. Przez telefon można również zapytać o szczegóły dotyczące ustawy antynikotynowej.

Ze względu na ewentualne żarty robione przez telefon, za każde odebrane połączenie będzie pobierana symboliczna opłata, bo każda rozmowa jest nagrywana. W tym celu wymagane jest podanie imienia, nazwiska, numeru telefonu oraz maila. Opłata za połączenie zależy od operatora komórkowego.

Kary za złamanie zakazu palenia

Kary za palenie w miejscach publicznych są bardzo wysokie, uzależnione od wielkości lokalu. 500 euro grzywny zostanie nałożone na właściciela lub managera lokalu mniejszego niż 100m². Przy każdym kolejnym zgłoszeniu grzywna będzie podwojona. W lokalach powyżej 100 m² mandat będzie czterokrotnie wyższy! Przy pięciu zgłoszeniach kara będzie wynosiła 10.000 euro, a lokal… zostanie zamknięty.

W lokalach nocnych powyżej 300 m² grzywna za nieprzestrzeganie prawa będzie zaczynać się od 6.000 euro, każde kolejne zgłoszenie będzie kosztować właściciela lub managera o 1000 euro więcej. Za każdym razem palacz poniesie karę w wysokości 100 euro.

Mandat w wysokości 200 euro nie ominie również osób, które będą paliły w miejscach przeznaczonych dla dzieci, m.in. szkołach, placach zabaw itp. Jeżeli w samochodzie będzie przebywać dziecko do lat 12, na palącego kierowcę bądź pasażera zostanie nałożona grzywna w wysokości 1500 euro.

Opr. Marlena Poremba