Źródło zdjęcia: ot.gr

Rynek mieszkaniowy w centrum Aten przeżywa szaleństwo inwestycyjne, ponieważ zagraniczni inwestorzy różnych narodowości powrócili do działania i szukają mieszkań w celu ich eksploatacji w formie krótkoterminowego lub długoterminowego najmu. Wniosek ten został wyciągnięty na podstawie działań podejmowanych przez obcokrajowców za pośrednictwem elektronicznych ogłoszeń. Potwierdzają to również dyrektorzy rynku nieruchomości, którzy na co dzień komunikują się z inwestorami zza granicy.

Według danych zebranych przez Kathimerini na zlecenie Spitogatos Insights, spośród 10 krajów o największym zainteresowaniu rynkiem greckim, pięć koncentruje się na nieruchomościach w centrum Aten. W pierwszej połowie roku inwestorzy z Wielkiej Brytanii, Rumunii, Holandii, Australii i Cypru wskazywali centrum greckiej stolicy jako kierunek numer jeden pod względem poszukiwania aktywów mieszkaniowych.

Jest to duża zmiana, szczególnie w przypadku brytyjskich nabywców, którzy w zeszłym roku byli bardziej zainteresowani nieruchomościami na Cykladach. W tym roku wycelowali natomiast w centrum Aten, co potwierdza również przebieg programu „złotej wizy”, w ramach którego inwestorzy z Wielkiej Brytanii uzyskali w tym roku 111 nowych pozwoleń na pobyt.

Francuzi, którzy są czwartą najbardziej aktywną grupą na greckim rynku, rozszerzyli w tym roku swoje zainteresowanie inwestycyjne na zachodnie przedmieścia Aten, poza wyspy Cyklad, które w poprzednich latach były głównym obszarem popytu zakupowego. Oczywiście mogą to być również fundusze inwestycyjne pochodzące z Francji, a nawet od Izraelczyków, którzy posiadają podwójne obywatelstwo, donoszą agenci nieruchomości.

Najważniejsze jest to, że rynek grecki nie jest już wyłącznie miejscem docelowym na krótkie wakacje, ale na dobre znalazł się na mapie miejsc inwestycyjnych. Trend ten rozpoczął się po wyjściu kraju z programów ratunkowych, co znacznie ograniczyło ryzyko inwestycyjne. Stabilność polityczna i obniżki podatków od nieruchomości w połączeniu z tegorocznym sukcesem Grecji, uznanej za „mistrza” turystyki są głównymi czynnikami napędowymi, wpływającymi na zainteresowanie inwestorów.

opr. Natalia Zientek