W Muzeum Zamek Królewski na Wawelu po raz pierwszy można zobaczyć wystawę całej kolekcji 137 arrasów wawelskich pt. „Wszystkie arrasy króla. Powroty 2021–1961–1921” – do 31 października 2021 roku.

Kolekcja, stworzona na zamówienie polskiego króla Zygmunta Augusta, stanowi największy zbiór tego typu w Europie oraz symbol złotej epoki Jagiellonów. Dzieła te powstały w latach 1550-1560 w Brukseli. Wystawie pereł renesansu towarzyszą prace dwóch wybitnych współczesnych twórców: Mirosława Bałki i Marcina Maciejowskiego.

Ukrywane przed Szwedami, zrabowane na polecenie carycy Katarzyny, wywiezione galarem wiślanym na trzy dni przed wkroczeniem Niemców do Krakowa w 1939 roku, a następnie 18 września ewakuowane do Rumunii i później kolejno do Francji, przez Anglię do Kanady, arrasy wróciły do Polski dopiero w 1961 roku. Wcześniej część z nich zagrabioną przez Rosjan w 1795 roku udało się Polsce odzyskać od Rosji w 1921 roku na mocy traktatu pokojowego w Rydze. Ekspozycja wprowadza w atmosferę wnętrz zamkowych ozdobionych tapiseriami. Opowiada także o ogromnej pracy konserwatorów, zmagających się ze skutkami uszkodzeń i zniszczeń. W ocaleniu arrasów w czasie II wojny światowej miało udział wiele osób, wśród nich byli także polscy dyplomaci.

Materiały

pdfWielka gala arrasów w Zamku Królewskim na Wawelu