grafika chania

Galeria „Chryzostomos” w Chania na Krecie zaprezentuje wystawę „Współczesna Sztuka ze zbiorów Muzeum Kresów w Lubaczowie”

Wystawa organizowana jest w ramach projektu „Ekastikon Diadromon sto Nomo Chanion – CHANIaRT 2012” miasta Chania, przy współpracy z Muzeum Kresów z Polski oraz Ambasady RP w Grecji. Kuratorem wystawy jest Louisa Karapidaki, historyk sztuki, członek jury Triennale.

Wernisaż wystawy odbędzie się w poniedziałek, 20 sierpnia 2012 o godzinie 20:30 w galerii Stowarzyszenia Literackiego „Chrysostomos” ul.Chalidon 83 Chania.

Wystawa potrwa do 20 października, pokaże prace laureatów sześciu kolejnych Triennale 1993-2008, dziś zaliczające się już do stałych ekspozycji Muzeum Kresów. Jest to niezwykła okazja na zaznajomienie greckiej publiczności z polską sztuką współczesną.

icon-calendar Godziny otwarcia:
arrowod poniedziałku do piątku 10:00-14:00 i 19:00-22:00
arrowsobota 10:00-14:00
arrowniedziela: zamknięte

Wydarzeniu towarzyszyć będzie polska sopranistka Katherina, która zaprezentuje utwory z pierwszego albumu „Athina”. Album ukazała się w Polsce pod patronatem Ambasady RP w Atenach i jest efektem współpracy artystów polskich i greckich.

logo muzeum-kresowMuzeum Kresów w Lubaczowie zajmuje się dokumentowaniem historii oraz rozwoju kultury materialnej miasta Lubaczowa oraz całego regionu w zakresie archeologii, historii i sztuki. Usytuowane jest ono w niezwykłym pod względem składu etnicznego zakątku polski. Jego zbiory odzwierciedlają zatem unikatowość kultury Kresów, stanowiącej amalgamat wpływów polskich, ukraińskich, białoruskich i żydowskich.

Najbardziej charakterystycznym i rozpoznawalnym wydarzeniem kulturowym są Triennale Polskiego Rysunku Współczesnego. W konkursie prezentowane są prace najwybitniejszych współczesnych polskich artystów zajmujących się sztuką rysowania. Rysunek jest jednym z najstarszych sposobów ludzkiej ekspresji, pokazuje złożoność i skomplikowanie stanów emocjonalnych poprzez kilka „przypadkowych” prostych linii umieszczonych na białym papierze. Styl prezentowanych prac jest minimalistyczny, przedstawiający często surowe geometryczne i abstrakcyjne formy. Jednak przy użyciu prostej formy oraz narzędzi (ołówek, pióro, węgiel, tusz) artyści są w stanie wyrazić to, co w malarstwie wymaga często bogatszych i bardziej skomplikowanych zabiegów.