Zapraszamy na wystawę plenerową pt. „Mamo, ja nie chcę wojny”, przedstawiającą rysunki niezwykle przejmujące dziecięce świadectwa wojny – historyczne rysunki polskich dzieci z roku 1946, będące zapisem ich przeżyć z czasu II wojny światowej i okupacji niemieckiej 1939-1945. Materiały wykorzystane do przygotowania wystawy przechowywane są w Archiwum Akt Nowych w Warszawie, w zespole Ministerstwa Oświaty z lat 1945-1966. Rysunki ukraińskich dzieci to współczesne prace plastyczne związane z obecnie toczącą się w Ukrainie wojną, gromadzone na portalu „Mom I see war”.

Prezentacji przyświeca motto, które jest wypowiedzią Janusza Korczaka: „Dziecko nie jest żołnierzem, nie broni ojczyzny, choć wraz z nią cierpi”.

Twórcy wystawy chcą pokazać, że wojna wygląda w oczach dziecka zawsze tak samo. Niezależnie od miejsca i czasu jest wielkim złem, a dziecko zawsze jest w niej ofiarą. Podobieństwo historycznych i współczesnych prac poraża. Dzieci rysują czołgi, samoloty zrzucające bomby, pożary i eksplozje. Rysują rannych i zabitych, zrujnowane domy, mogiły. Rysują siebie i swoją rodzinę, rysują ewakuację i ucieczkę. Ale rysują też nadzieję i swoje marzenia na przyszłość. Łączenie obrazów i słów w grupy tematyczne: walka, okupacja, rodzina, represje, opór, zniszczenia, zwycięstwo-nadzieja, podkreśla fakt, jak bardzo podobne są do siebie scenariusze wojen zaborczych. Zmienia się czas, zmienia się miejsce, zmieniają się dziecięcy świadkowie, ale wojna zawsze jest taka sama: „Wojna nie widzi, nie słyszy, nie czuje”. José Jorge Letria

Wystawa ma plenerowy charakter i zostanie zaprezentowana 10 września w dzielnicy Kallithea, w Atenach, przy zbiegu ulic Mantzagriotaki i Esperidon.

Wstęp wolny.