Zwycięzcą pierwszej tury wyborów prezydenckich wśród greckiej Polonii okazał się Rafał Trzaskowski. Kandydat Koalicji Obywatelskiej zdobył w Grecji 51,71 proc. głosów. Urzędujący prezydent Andrzej Duda zdobył 24,39 proc. głosów. Trzeci wynik należy do niezależnego kandydata Szymony Hołowni, który uzyskał 11,59 proc. głosów.

Poza podium, z wynikiem 6,46 proc. uplasował się kandydat Konfederacji Krzysztof Bosak. Kandydat Lewicy Robert Biedroń uzyskał 4,02 proc. Kolejne wyniki należą do kandydata PSL Władysława Kosiniaka-Kamysza, który zdobył 0,98 proc głosów i Stanisława Żółtka, który uzyskał 0,37 proc. Pozostali kandydaci uzyskali poniżej 0,3 proc poparcia. Nikt nie oddał głosu na Pawła Tanajno.

Frekwencja w Grecji wynosi 80,39 proc. Z 1025 osób uprawionych do głosowania ważne głosy oddały 824 osoby.

Druga tura wyborów prezydenckich odbędzie się w niedzielę 12 lipca. Osoby, które dopisały się do spisu wyborców w I tury są automatycznie uprawnieni do głosowania w II. Nowi wyborcy nadal mogą dopisać się do spisu. Ważna informacjatermin rejestracji do głosowania korespondencyjnego upływa dziś, 29 czerwca! Termin rejestracji na głosowanie osobiste upływa 9 lipca. W tym roku głosowanie osobiste jest możliwe jedynie w Ambasadzie RP w Atenach.

Karolina Markiewicz