Grecja jest znana nie tylko ze swoich dań, ale także z unikalnych tradycyjnych likierów. Wiele z najbardziej lubianych greckich likierów, pochodzi ze składników, które mają również niesamowite korzyści zdrowotne. Przyjrzyjmy się kilku unikalnym trunkom, które są idealne na chłodniejszy sezon jesienny, oraz wyjątkowym greckim składnikom, z których są wytwarzane.

Likier Tendoura z Patry

Tendoura to likier, który od XV wieku jest podstawą w Patras. Jest pełen dobroczynnych przypraw, które powszechnie występują w greckich kuchniach, takich jak sfermentowane esencje goździków, cynamonu, gałki muszkatołowej i greckich owoców cytrusowych, które są wspaniałym kulinarnym wyborem na jesień.

Wiele lokalnych rodzin, które go wytwarzają, mówi, że mają swój własny przepis – „specjalny sekret rodzinny”, więc nie zdziw się, jeśli spróbujesz kilku różnych wariantów smakowych tego wyjątkowego greckiego likieru!

Rakomelo

Rakomelo pochodzi od dwóch słów: od likieru, raki (ρακή) i meli (μέλι), co oznacza miód. Ten gorący grecki mieszany napój alkoholowy jest uważany za spirytus trawienny i jest często stosowany jako środek leczniczy na ból gardła i kaszel. Ciepło tego pysznego napoju sprawia, że jest on idealny na chłodne jesienne wieczory. Jest znany jako regionalny napój z Krety, gdzie jest produkowany.

Kiedy sączysz ten napój, poczujesz, że rozgrzewa on twoje gardło i potem żołądek. Jest dość mocny i mówi się, że jest bogaty w silne przeciwutleniacze, takie jak flawonoidy. Jest dobrym lekarstwem na zwykłe przeziębienie. Nawet greckie dzieci często otrzymują ten likier, kiedy są chore! Składniki to raki lub Tsipouro połączone z greckim miodem, wraz z przyprawami takimi jak cynamon, kardamon lub inne regionalne kreteńskie zioła.

Fatourada

Ten rzemieślniczy likier będący przyprawionym nektarem pochodzi z greckiej wyspy Kythera, położonej naprzeciwko południowo-wschodniego krańca Peloponezu. Nazwa tego trunku pochodzi z czasów, gdy nad wyspą panowali Wenecjanie. Wówczas ten przyprawiony nektar był spożywany jedynie przez najbogatszych obywateli, ale na szczęście to się zmieniło.

Głównym elementem likieru jest baza z winogron Hamburg Muscat macerowanych z owocami i przyprawami, takimi jak pomarańcze i laski cynamonu.

Likier mastyksowy z Chios

Żywica z drzewa mastyksowego ma cenne właściwości zdrowotne, takie jak łagodzenie problemów trawiennych dzięki zawartym w niej przeciwutleniaczom i związkom przeciwzapalnym. Żywica mastyksu może również pomóc w leczeniu wrzodów, złagodzić objawy zapalnej choroby jelit (IBD), obniżyć poziom cholesterolu, wspomagać zdrowie wątroby i wiele innych.

Ten słodki likier podaje się na zimno z lodem, schłodzony lub w temperaturze pokojowej, w zależności od preferencji. Jest to produkt o chronionej nazwie pochodzenia (PDO). Likier mastyksowy jest aromatyzowany destylatem mastyksowym lub olejkiem mastyksowym, który pochodzi z drzew na wyspie Chios.

Obecnie nowym trendem jest tworzenie koktajli mastyksowych w barach w całej Grecji, więc jeśli lubisz mastyks, następnym razem, gdy będziesz w tym kraju, spróbuj go sam.

Likier Kitro (Citron) z Naxos

Grecka odmiana cytronu Citrus medica była początkowo uprawiana na terenie Wysp Jońskich, w szczególności na Naksos i Korfu, już w XVII wieku.

Ten słodki likier jest wytwarzany z owoców i liści drzewa cytronowego i jest produktem o chronionej nazwie pochodzenia (PDO). Wytwarzany jest w procesie destylacji czystego alkoholu w tradycyjnych miedzianych destylatorach.

Co to jest cytron? W Jest to jeden z czterech oryginalnych owoców cytrusowych (pozostałe to pomelo, papeda i mandarynka). Ten owoc, jest doskonały w połączeniu z wodą. Cytron jest ceniony w Grecji za swoje wartości odżywcze i zdrowotne.

Zofia Dalkie