Wyjaśnień dotyczących nowych środków, które weszły w życie dziś rano, udzielił rzecznik greckiej policji, Thodoris Chronopoulos. Tym samym zwracając uwagę, że grecka policja oczekuje na wspólną decyzję ministerialną w sprawie środków kontroli.

Jak wyjaśnił rzecznik, w gminie nie obowiązuje limit ograniczenia do 2 km przemieszczania się od miejsca zamieszkania podczas wykonywania zakupów: „ruch w gminach będzie dozwolony niezależnie od odległości w kilometrach”. Podczas wykonywania aktywności fizycznej nie ma ograniczenia odległości dla osoby poruszającej się pieszo lub rowerem. „Pieszo, jeśli chcemy przejść z Agia Paraskevi do Glyfady, możemy, jednak nie możemy korzystać ze środków komunikacji publicznej, samochodu i motoru” – wyjaśnił. W kontekście niesienia pomocy potwierdzono, że: „nie ma ograniczeń co do gminy lub osoby, której udzielamy pomocy, jeśli sytuacja tego wymaga”.

Podkreślił jednak, że są to jedynie interpretacje, ponieważ nie ma wyjaśnień opartych na wspólnej decyzji ministerialnej i „pozostaje do wyjaśnienia, jakie dokumenty muszą okazać obywatele”. „Nie chcemy nikogo skrzywdzić, policjant jest obok obywatela” – zaznaczył.

„Za każdym razem, gdy podejmowana jest nowa decyzja, następuje okres dostosowawczy” – dodał o planowanych relokacjach, które mogą nie podlegać nowym środkom.

Na koniec podkreślił, że dziś obecność policji zostanie zwiększona. „Od dziś będziemy angażować w inspekcje jak najwięcej osób” – podsumował.

Źródło: ΑΠΕ-ΜΠΕ