Poprzedni miesiąc uraczył nas masą różnorakich wydarzeń. Jak się jednak okazuje, październik wcale nie będzie gorszy!

Wszyscy spragnieni wrażeń z pewnością się nie zawiodą i każdy znajdzie coś dla siebie. Kolejna dawka wystaw, koncertów, a może nawet grill? Tak, to wszystko czeka na nas już w tym miesiącu.

Oto przegląd październikowych wydarzeń  proponowany przez nas. Pamiętajcie jednak, że zawsze najlepiej kupować bilety z wyprzedzeniem, gdyż z pewnością wszystkie z wydarzeń przyciągną tłumy!

Petit Paris d’Athenes | Ateny | 4-14 października

paz peti paris

Szósta edycja inicjatywy Petit Paris d’Athenes z Instytutu Francuskiego rozpoczyna działalność artystyczną w centrum Aten z udziałem ponad 500 artystów, twórców i myślicieli z Grecji, a także innych części świata.

Imprezy odbywają się w różnych miejscach stolicy wokół Placu Omonia, Placu Victoria, Metaxourgeio, Kościoła Aghios Pavlos i dworców Larissis i Peloponissou.

Więcej informacji: www.mikroparisi.com  lub w tymczasowym biurze festiwalu w hotelu Wyndham Grand (2 Megalou Alexandrou, Metaxourgeio).

Princess Chelsea | Ateny | 5 października

paz princes

Nowozelandzka artystka indie/pop, Princess Chelsea, wystąpi w Atenach po raz pierwszy w piątek, 5 października, w programie Fuzz Live Music Club. Piosenkarka najbardziej znana jest w Grecji ze swojego przeboju „The Cigarette Duet” z udziałem Jonathana Bree. Wydarzenie otwiera występ greckiego indie-popowego zespołu Le Page.

Otwarcie o 20:00. Bilety kosztują 17 euro w przedsprzedaży, 20 euro online i 23 euro na miejscu.

Miejsce: Fuzz Live Music Club, 1 Patriarchou Ioakim, Tavros
tel.: 210.345.0817
www.fuzzclub.gr 

Ida Nielsen | Ateny | 5-8 października

paz ida nilsen
Ida Nielsen, duńska gitarzystka basowa, wokalistka, multiinstrumentalistka, kompozytorka, liderka. Na gitarze basowej zaczęła grać w wieku 16 lat. Była członkinią zespołów Zap Mama i Michael Learns to Rock. Inauguruje nowy sezon jazzowy Half Note serią koncertów w dniach 5-8 października. Będzie jej towarzyszyć zespół Funkbots. 

Bilety można kupić na www.viva.gr, w księgarniach Evripidis, a także telefonicznie: 210.921.3310. Koszt wynosi 20, 25 i 30 euro.

Otwarcie o godzinie 10:30 w piątek i sobotę oraz o godzinie 9:30 w niedzielę i poniedziałek.

Miejsce: Half Note, 17 Trivonianou, Mets
tel.: 210.921.3310
www.halfnote.gr

Street Magazine Art | Saloniki | Do 10 października

paz street art
Grecka organizacja pozarządowa Schedia, która publikuje jedyny w kraju magazyn uliczny o tej samej nazwie – źródło dochodów i wsparcia dla bezdomnych i biednych w Grecji od 2013 r. – wezwała swoich członków i zwolenników do tworzenia dekoracyjnych artykułów gospodarstwa domowego z recyklingu czasopisma.

Obiekty te są teraz wystawione na wystawie w Toms Flagship Store (22 Tsimiski) w Salonikach do 10 października. Można je również kupić. Dochody ze sprzedaży przedmiotów – od doniczek, misek i koszy na śmieci po biżuterię, zegary i abażury – trafią do organizacji.

Wstęp jest bezpłatny.

Więcej informacji: www.shedia.gr

Grill Amerykańskiej Szkoły Rolniczej | Ateny | 14 października

paz rolnicz szkola
Amerykańska Szkoła Rolnicza organizuje doroczny grill Country&Western w niedzielę 14 października w Athens Tennis Club. Wydarzenie ma na celu przybliżyć społeczeństwu ważną pracę wykonywaną przez instytut na rzecz społeczności wiejskich w Grecji i na Bałkanach.

Bilety kosztują 35 euro dla dorosłych i 20 euro dla dzieci. Można je zarezerwować, dzwoniąc do Kateriny Kourouktsidou pod numer 6972.486.109 lub wysyłając e-mail na adres: katerina.kourouk@gmail.com.

Miejsce: Athens Tennis Club, 2 Vassilissis Olgas, Ogrody Zappeio

Greckie Latarnie | Santorini | Do 21 października

paz latarnie
Miejsce kulturalne Oia Vineyart przedstawia kolekcję 40 fotografii absolwenta Akademii Leica Costasa Danisa, przedstawiającą kamienne latarnie morskie nocą w różnych częściach Grecji . Jego projekt podkreśla wysiłki mające na celu przywrócenie kamiennych latarni morskich po II wojnie światowej.

Pokaz trwa do 21 października. Godziny otwarcia: codziennie od południa do północy.

Miejsce: Oia Vineyart, Oia
tel.: 22860.720.46

Gerasimos Pitsamanos | Korfu | Do 17 listopada

paz pitsamanos

Miejska galeria Korfu prezentuje całą kolekcję dzieł Gerasimosa Pitsamanosa (1787-1825), architekta i malarza portretowego z wyspy Jońskiej.

Wystawa ponad 80 oryginalnych akwarel i rysunków autorstwa Pitsamanosa po raz pierwszy została zorganizowana we współpracy z Narodowym Muzeum Historycznym.

Godziny otwarcia: od wtorku do niedzieli w godzinach od 10:00-16:00.
Wstęp: 3 euro.

Miejsce: Galeria Miejska Korfu, Stary Pałac
tel.: 26610.486.90

Petra Bauer | Ateny | Do 24 listopada

paz bauer
State of Concept przedstawia indywidualną wystawę prac Petry Bauer, artystki, filmowca i profesora z Royal Institute of Art w Sztokholmie, która jest uznawana za jedną z najwybitniejszych artystek ze Szwecji i ważną propagatorkę ruchu kobiecego.

Pokaz stanowi trzecią część cyklu wystaw „Spraw państwowych”, koncentrując się głównie na sztuce wideo.

Godziny otwarcia: od środy do piątku od 16:30 do 20:30 oraz w soboty od południa do 17:00.

Miejsce: State of Concept, 19 Botsari Tousa, Koukaki
tel.: 213.031.8576

Marionetki | Ateny | Cały rok

paz marionetki
Teatr kukiełkowy Mairivi organizuje stałą wystawę marionetek, którą przygotowali studenci ostatniego roku z Wydziału Komunikacji, Mediów i Kultury na Uniwersytecie Panteion.

Celem spektaklu jest rzucenie wyzwania stereotypom dotyczącym dominujących spostrzeżeń na temat teatru lalek, a zwłaszcza przekonania, że są one przeznaczone wyłącznie dla dzieci.

Wystawę można oglądać w każdy czwartek od godziny 14:00 do 20:00.

Miejsce: Mairivi Workshop, 33 Deligiorgi, Metaxourgeio
tel.: 210.522.2181

opr. Paulina Hędrzak