WWF Grecja skarży się, że plastikowe słomki wypełniły rynek pomimo ich zakazu od 2021 roku, kiedy to Grecja była jednym z pierwszych krajów, które włączyły do prawa krajowego dyrektywę UE w sprawie jednorazowych tworzyw sztucznych.

Grecja była jednym z pierwszych krajów, które włączyły do prawa krajowego dyrektywę w sprawie jednorazowych tworzyw sztucznych, ale plastikowe słomki trzymają się dobrze.

Według skargi WWF Grecja, pierścień importu plastikowych słomek zalał rynek plastikowymi słomkami, wykorzystując niektóre niejednoznaczne punkty w rządowym prawie.

Ring importuje i sprzedaje słomki wykonane z tworzywa sztucznego, nieco grubszego niż to stosowane w plastikach jednorazowych.

Słomki te można umyć i użyć ponownie. Dlatego są one uważane za wielofunkcyjne słomki plastikowe i mogą być sprzedawane legalnie i bez przeszkód na rynku.

Warto zauważyć, że plastikowe przedmioty jednorazowego użytku (sztućce, talerze, słomki, mieszadełka do napojów, uchwyty do balonów, styropianowe pojemniki na żywność i napoje) powinny zostać wycofane najpóźniej do maja ubiegłego roku – podała w piątek rano telewizja OPEN, która przedstawiła skargę WWF Grecja.

Wycofanie użycia jednorazowego plastiku w Grecji rozpoczęte w lipcu 2021 roku, wydaje się funkcjonować jak na razie tylko na papierze.

Nadal otrzymujemy plastikowe sztućce jednorazowego użytku w niektórych jadłodajniach, nawet jeśli o to nie prosimy.

opr. Zofia Dalke