Podwodne stanowisko archeologiczne na morzu u wybrzeży wyspy Alonissos zostało otwarte dla zwiedzających 1 czerwca 2021 r. To doskonała alternatywa dla osób mających ochotę doświadczyć zupełnie nowego wymiaru turystyki.

Wrak statku Peristera znajduje się na głębokości od 22 do 33 metrów i został do tej pory uznany za największy wrak okresu klasycznego a także za najważniejszy starożytny wrak statku na świecie . Najprawdopodobniej statek był ateńskim statkiem handlowym. Przewoził 4000 amfor i i miał wymiary około 25 metrów długości oraz 10 metrów szerokości. Zatonął w latach 425-400 p.n.e.

Burmistrz Alonissos postawił sobie za priorytet potrzebę utylizacji i eksploatacji pozostałych sześciu wraków Alonissos i być może niektórych dodatków, które nie zostały jeszcze zbadane.

„W tym wyjątkowym środowisku nurkowym, płetwonurkowie będą mogli zobaczyć serię wraków statków w pełnym 7-10 dniowym programie, który nie ma sobie równych nigdzie na świecie. Celem musi być stworzenie pierwszego podwodnego parku archeologicznego w Grecji, który będzie zlokalizowany w największym naturalnym parku morskim w Europie” – powiedział burmistrz wyspy Petros Vafinis.