Ministerstwo Kultury i Sportu poinformowało w poniedziałek, że we wraku statku z epoki klasycznej, odkrytym po raz pierwszy w wąskim kanale między wyspą Kythira i Neapolis na Peloponezie w 2019 r. znajduje się wiele amfor.

Większość amfor pochodziła z Korfu, niektóre były gatunku Solocha II (prawdopodobnie od starożytnego Peparithos, jak nazywano wyspę Skopelos). Niektóre pochodziły z Chios, było też kilka innych rodzajów ceramicznych zastaw stołowych.

Amfory zostały wyłowione między 24 a 27 września z głębokości 222 metrów w ramach akcji prowadzonej przez Underwater Antiquities Ephorate, finansowanej przez Niezależnego Operatora Przesyłu Energii (IPTO).

Statek leży na obszarze, który jest na drodze projektu ułożenia kabla zasilającego i łączącego Kissamos z Neapolis. Greckie Centrum Badań Morskich wypożyczyło zdalnie sterowany pojazd podwodny Max Rover w celu działań odkrywczych.

Według ministerstwa wrak datowany jest na okres od końca V wieku p.n.e. do połowy IV wieku p.n.e. statek.

Lądy i morza Grecji „skrywają niezbadane skarby kultury” – powiedziała minister kultury i sportu Lina Mendoni – „a podczas każdego dużego projektu publicznego lub prywatnego możliwość odkrycia antyków jest niezwykle wysoka”. Minister Podziękowała wszystkim zaangażowanym agencjom za wsparcie.

Trwają prace nad trójwymiarowym obrazem wraku i oczekuje się, że wyjaśni on liczbę obiektów leżących na dnie morskim, zakres ich rozproszenia oraz przybliżoną wielkość statku, a być może również objętość ładunku.

Pracują nad tym członkowie Greckiego Centrum Badań Morskich, podczas gdy archeolodzy i oceanografowie badają wrak statku w Ephorate.