Wrak statku Lorda Elgina – wraz z niezliczonymi zrabowanymi greckimi antykami znajdującymi się na pokładzie jest cennym materiałem dla współczesnych archeologów. Z powodu rozległych uszkodzeń statek szybko zatonął na dnie morza, na głębokości 23 metrów w 1802 roku. Na szczęście cała załoga i wszyscy pasażerowie statku zostali uratowani przez łódź ratowniczą zwodowaną przez greckich mieszkańców wyspy. Greckie Ministerstwo Kultury ogłosiło w poniedziałek, że archeolodzy podczas niedawnych wykopalisk podwodnych odzyskali od załogi i pasażerów nieszczęsnego statku zwanego „Mentorem” cały szereg przedmiotów. Archeolodzy przeszukiwali wrak statku od 2009 roku. Ostatnie poszukiwania artefaktów odbyły się we wrześniu 2020 roku pod kierunkiem głównego podwodnego archeologa – Dimitrisa Kourkoumelisa.

Większość niedawnych znalezisk obejmuje ubrania i zwykłe przedmioty, dzięki czemu można w fascynujący sposób spojrzeć na codzienne życie na statku na początku XVIII wieku.

Ponadto, znaleziono wiele elementów olinowania statku, głównie wykonanych z drewna i metalu.

Co ciekawe, zespół wykwalifikowanych archeologów odkrył skórzaną podeszwę buta – wciąż całkowicie nienaruszoną oraz metalową klamrę do paska.

Nurkowie odkryli również metalowe naczynia kuchenne i inne praktyczne przedmioty, w tym spektakularną metalową monetę ze statkiem po jednej stronie, która prawdopodobnie została użyta w jakiejś grze karcianej. Według zapisów historycznych i relacji naocznych świadków, pasażerowie i załoga Mentora obawiali się o swoje życie. Gdy łódź nabierała wody szybko porzucili prawie wszystkie swoje rzeczy osobiste.

Zespół 18 nurków archeologicznych znalazł również figury szachowe, które archeolodzy konsekwentnie odkrywali podczas innych wykopalisk na tym stanowisku. Eksperci uważają, że wszystkie odzyskane elementy należą do tego samego zestawu.

W 2019 roku archeolodzy znaleźli znaczące artefakty, które znajdowały się na statku Elgina, w tym złoty pierścionek, parę złotych kolczyków i trzy figury szachowe.

Podczas ostatnich nurkowań odkryto również nienaruszone naczynia kuchenne, a także inne drewniane i żelazne przedmioty, które najprawdopodobniej stanowiły wyposażenie statku.

W tamtym czasie statek był pełen bezcennych zabytków, które Elgin zabrał z Grecji i załadował na swój statek, aby przywieźć do Anglii. Sam Elgin nie był na Mentorze podczas katastrofy statku i szybko zaczął podejmować działania aby odzyskać bezcenne skarby.

Źródło: culture.gov.gr