We wtorek oficjalnie zaprezentowano pierwszą edycję Przewodnika MICHELIN po Atenach, czyli wybór restauracji w stolicy Grecji oferujących wyjątkowe przeżycia, w ocenie inspektorów przewodnika.

Wydawany od 1933 roku Przewodnik Michelin to ekskluzywny system oceny gwiazdkowej, nagradzający najbardziej cenione obiekty kulinarne na świecie. Przewodnik obejmuje już około 40 miejsc docelowych w regionie Azji i Pacyfiku, Europy, Bliskiego Wschodu, Ameryki Północnej i Ameryki Południowej.

Przewodnik po Atenach został zaprezentowany podczas specjalnego wydarzenia w miejskiej restauracji DELTA z okazji Światowego Dnia Turystyki 2023 przez grecką minister turystyki Olgę Kefalogianni i sekretarza generalnego Greckiej Narodowej Organizacji Turystyki (GNTO) Dimitrisa Fragakisa.

Otwierając wydarzenie, Kefalogianni powiedziała, że Światowy Dzień Turystyki podkreśla potrzebę „promowania polityk i inwestycji”, które prowadzą do zrównoważonego rozwoju, ochrony środowiska, ale także sprawiedliwego i włączającego rozwoju turystyki.

„Główne osie naszej polityki obejmują promocję form turystyki, które przyczyniają się do zrównoważonego rozwoju, dywersyfikacji i wzbogacania naszej oferty turystycznej. Podkreślanie takich zasobów, jak grecka gastronomia i nasza współczesna oferta kulinarna, jest jednym z najważniejszych narzędzi osiągnięcia naszych celów, ponieważ stwarza możliwości poprawy zarówno doświadczeń podróżniczych, jak i wyjątkowej tożsamości naszych miejsc docelowych, zapewniając jednocześnie liczne korzyści lokalnym społecznościom i gospodarki” – powiedziała minister.

Stale obserwując ewolucję kierunków kulinarnych na całym świecie, Przewodnik Michelin uważany jest za międzynarodowy punkt odniesienia dla dobrze wykształconych i świadomych turystów.

Przewodnik MICHELIN Ateny

Według GNTO Przewodnik Michelin zdecydował się na wydanie przewodnika po Atenach ze względu na oryginalność, różnorodność, zrównoważony rozwój i kreatywność nowej sceny kulinarnej greckiej stolicy, która może stanowić kryterium wyboru dla osób o wysokich dochodach szukających wypadu do miasta.

Przewodnik Michelin po Atenach obejmuje 9 restauracji wyróżnionych gwiazdkami Michelin i poleca 18 dodatkowych restauracji ze względu na jakość składników i ich prostą, ale wyraźną tożsamość kulinarną.

Nowy przewodnik po stolicy Grecji podkreśla autentyczne smaki Grecji i bogaty profil kulinarny Aten, a także wzmacnia pozycję kraju w czołówce kierunków turystycznych.

Uruchomienie Michelin Guide Athens jest następstwem porozumienia podpisanego pomiędzy sekretarzem generalnym GNTO Dimitrisem Fragakisem a europejskim dyrektorem działu Michelin Experiences Tommym Maussinem. Umowa obejmowała szeroki plan promocji greckiej gastronomii na arenie międzynarodowej za pośrednictwem Michelin.

„Cieszę się, że Światowy Dzień Turystyki zbiega się w tym roku z oficjalną prezentacją Przewodnika Michelin dla Aten” – powiedział Fragakis, podkreślając, że współpraca z Przewodnikiem Michelin stwarza dla Grecji warunki do zwiększenia swojej obecności w sektorze turystyki gastronomicznej.

„Ateny jako kierunek turystyczny zyskują kolejną silną przewagę w międzynarodowej konkurencji. Ta współpraca toruje drogę Grecji do odegrania wiodącej roli na międzynarodowej scenie kulinarnej” – powiedział.

Na marginesie wydarzenia Fragakis poinformował dziennikarzy, że GNTO zamierza rozszerzyć współpracę z Michelin Guide w celu wydania przewodników po dwóch greckich wyspach oraz kierunku na kontynencie lub w regionie greckim. Oczekuje się, że spotkanie odbędzie się wkrótce w Paryżu.

Jak ogłosiła Światowa Organizacja Turystyki (UNWTO) , tegoroczny temat Światowego Dnia Turystyki brzmi „Turystyka i zielone inwestycje” , podkreślając potrzebę inwestowania w projekty przynoszące korzyści ludziom, planecie i dobrobytowi.

Przewodnik Michelin przyznał Zieloną Gwiazdkę MICHELIN, przyznawaną restauracjom międzynarodowym, które wyróżniają się wyjątkowym zaangażowaniem w bardziej zrównoważoną gastronomię.

W Grecji restauracje DELTA i SOIL posiadają Zieloną Gwiazdę MICHELIN.

Aleksandra Kozubek