fot. Miasto Ateny

Skłonienie turystów odwiedzających Ateny do wydłużania swoich pobytów jest obecnie najwyższym priorytetem dla burmistrza miasta, Kostasa Bakoyannisa, który spodziewa się, że stolica przebije w tym roku liczbę przyjazdów turystów sprzed pandemii w 2019 roku.

„Naszym celem jest zwiększenie liczby dni pobytu turystów w Atenach do czterech z obecnych dwóch i pół lub trzech” – powiedział Bakoyannis w radiu SKAI.

Podjęto konkretne działania, aby osiągnąć wyznaczony cel – aby poprawić ogólne doświadczenie odwiedzających, położono dużą wagę na rekomendowanie mniej znanych, choć równie urokliwych miejsc w stolicy, poza Plaką, Thisseio i Akropolem.

Burmistrz nawiązał między innymi do rewitalizacji archeologicznego parku Akadima Platonos. Dodał, że w planach jest również utworzenie Muzeum Miasta Aten.

Bezpieczne i czyste dzielnice znacznie poprawią reputację stolicy. We wrześniu w Atenach zainstalowane zostanie 45 podziemnych koszy na śmieci, rozmieszczonych w każdej partii miasta.

Kluczową kwestią do omówienia na nadchodzącym posiedzeniu rady miasta jest nakreślenie rozwiązań parkingowych dla autobusów turystycznych. Bakoyannis powiedział, że w nadchodzących tygodniach przedstawione zostaną nowe ramy regulacyjne – powstaną specjalne przystanki dla autobusów turystycznych, co w zamierzeniu ma zakończyć problem utrudniania ruchu w stolicy i blokowania ulic.

Na koniec, odnosząc się do drażliwej kwestii protestów w centrum miasta, Bakoyannis podkreślił, że wysłał list do odpowiednich ministrów, wzywający do implementacji zakazu demonstracji w centrum miasta w dni robocze.

opr. Natalia Zientek