Greckie Ministerstwo Turystyki ogłosiło w piątek, że Grecja zezwoli na wjazd podróżnym, którzy w dniu przyjazdu przedstawią negatywne szybkie testy antygenowe, jako dowód, że nie są zakażeni koronawirusem (Covid-19).

Grecja do tej pory akceptowała jedynie negatywne testy PCR (przeprowadzane w ciągu 72 godzin przed lotami).

Podróżni, którzy zdecydują się przedstawić negatywny szybki test antygenowy w dniu przyjazdu, muszą wykonać test w autoryzowanym laboratorium w ciągu 48 godzin przed lotem do Grecji.

Negatywny wynik szybkiego testu musi być podany w języku angielskim, francuskim, niemieckim, włoskim, hiszpańskim lub rosyjskim. Należy zauważyć, że nazwisko na wyniku testu musi być zgodne z nazwiskiem w paszporcie podróżnego.

Przypomina się, że oprócz negatywnego wyniku PCR lub szybkiego testu, podróżujący do Grecji mogą również przedstawić jeden z poniższych dokumentów:

  • Osoby, które chorowały na COVID-19 powinny przedstawić zaświadczenie, że przeszły chorobę co najmniej 2 miesiące przed podróżą ale nie później niż 9 miesięcy. Zaświadczenie musi zawierać dokładne dane osobowe podróżującego oraz datę przebycia koronawirusa. Zaświadczenie może być przetlumaczone na j. angielski przez tłumacza przysięgłego.
  • świadectwo szczepień
  • Cyfrowy Certyfikat COVID w postaci cyfrowej lub drukowanej.

Ponadto, aby wjechać do Grecji, wszyscy podróżni muszą wypełnić formularz lokalizacyjny pasażera (PLF) na jeden dzień przed podróżą.

Dzieci poniżej 12 roku życia bez testów

Ministerstwo Turystyki poinformowało również, że wymóg testu na Covid-19 przy wjeździe do kraju będzie obowiązywał dla dzieci w wieku 12 lat i starszych (wcześniej był obowiązkowy dla dzieci powyżej 6) zgodnie z zaleceniami Unii Europejskiej.

Powyższe aktualizacje dotyczą wymogów wjazdowych dla obywateli z krajów, do których Grecja obecnie wpuszcza gości z: krajów UE i strefy Schengen, Albanii, Australii, Macedonii Północnej, Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Stanów Zjednoczonych Ameryki, Wielkiej Brytanii, Japonii, Izraela, Kanady, Białoruś, Liban, Bahrajn, Nowa Zelandia, Korea Południowa, Katar, Chiny, Kuwejt, Ukraina, Rwanda, Rosja, Arabia Saudyjska, Serbia, Singapur, Tajlandia, Bośnia i Hercegowina oraz Czarnogóra (stałym mieszkańcom Czarnogóry zezwala się na wjazd do Grecji wyłącznie z zaświadczeniem o szczepieniu COVID-19 i negatywnym wynikiem testu PCR wykonanym nie później niż 72 godziny przed podróżą.)

„Celem wszystkich protokołów bezpieczeństwa jest ułatwienie to podróżnym, którzy chcą odwiedzić nasz kraj, jednak ze stałą i bezwzględną dbałością o bezpieczeństwo zdrowotne zarówno samych turystów, jak i obywateli Grecji” – powiedział minister.

Źródło: ΑΠΕ-ΜΠΕ