Wszyscy podróżni wjeżdżający do Grecji przez przejście graniczne Promachonas z Bułgarią od 15 lipca będą zobowiązani do przedstawienia odpowiednim służbom ujemnego wyniku testu na koronawirusa (Covid-19) przeprowadzonego metoda PCR. Test należy przeprowadzić do 72 godzin przed wjazdem do Grecji.

Nowy środek ostrożności został podjęty przez rząd grecki, po tym jak w ubiegłym tygodniu dziesiątki turystów uzyskało pozytywny wynik testu.

Restrykcja wchodzi w życie od najbliższej środy, 15 lipca 2020 r. o godzinie 00:01 i jest ważna przez 15 dni, czyli do 00:01 w środę, 29 lipca 2020 r. Należy zauważyć, że ograniczenia nie dotyczą obywateli Grecji.

Zgodnie z decyzją wymagania dotyczące testu są następujące:

a) test został zdiagnozowany negatywnie w laboratoriach i przeprowadzono go metodą PCR poprzez pobranie wymazu z ust lub nosa w ciągu ostatnich 72 godzin przed wjazdem do Grecji. Badanie musi zostać przeprowadzone przez laboratoria rekomendowane przez resort zdrowia kraju pochodzenia podróżującego lub kraju tranzytowego (lub laboratoria prywatne w tym kraju, pod warunkiem, że zostały certyfikowane przez właściwy krajowy organ). W Polsce lista rekomendowanych laboratoriów dostępna jest tutaj.

b) świadectwo diagnozy musi być przygotowane (lub przetłumaczone) w języku angielskim i musi zawierać także imię i nazwisko oraz numer paszportu lub dowodu osobistego osoby podróżującej.

Ponadto wszyscy podróżni są nadal zobowiązani do wypełnienia formularza Passenger Locator Form (PLF), co najmniej 48 godzin przed wjazdem drogą lądową (24 godziny przed odprawą na lotnisku).

Podczas wypełniania formularza należy podać informacje, które obejmują: adres pobytu w Grecji, a także przewidywany czas pobytu w kraju. Jeśli planowane są noclegi w innych miejscach, konieczne jest również podanie planu podróży na kolejne 7 dni.

Formularz i szczegółowe instrukcje dotyczące wypełniania go oraz kodu QR dla każdego podróżnego znajdują się na stronie travel.gov.gr.
Uwaga! Za niewypełnienie formularza władze greckie mają prawo ukarać podróżnego grzywną w wysokości 500 €.

Więcej informacji dotyczących testów i protokołów zdrowotnych oraz formularza lokalizacyjnego (PLF) na stronie Ministerstwa Ochrony Obywatela: civilprotection.gr/en/