Podróżujący z ważnym unijnym cyfrowym certyfikatem Covid przybywający do Grecji nie będą już musieli być poddawani testom na Covid-19 od poniedziałku 7 lutego, poinformował minister zdrowia Thanos Plevris.

„Od poniedziałku, 7 lutego wjazd do kraju dla osób, które posiadają aktywny europejski certyfikat, będzie odbywał się bez obowiązkowego testu” – powiedział Plevris w rozmowie z nadawcą publicznym ERT w piątek.

W czwartek Komisja zaproponowała przedłużenie stosowania unijnego certyfikatu Covid (UCC) o rok do 30 czerwca 2023 r.

Należy przypomnieć, że unijny cyfrowy certyfikat Covid na podróż będzie ważny tylko przez okres dziewięciu miesięcy lub 270 dni. Momentem rozpoczęcia liczenia zgodności będzie dzień podania ostatniej dawki cyklu szczepień pierwotnych.

W przypadku osób, które przyjęły szczepionkę jednodawkową Johnson and Johnson ważność certyfikatu wygasa po 9-miesiącach po szczepieniu, w przypadku szczepień w dwóch dawkach np. firmy Pfizer czy Moderna okres ten liczony jest od daty ostatniego szczepienia, a w przypadku ozdrowieńców, którzy z racji przechorowania i zgodnie z krajowymi programami szczepień otrzymali tylko jedną dawkę szczepionki, 270 dni od daty jej przyjęcia.

„Państwa członkowskie nie powinny przewidywać innego terminu przyjęcia na podróże w obrębie Unii Europejskiej. Standardowy okres akceptacji nie dotyczy zaświadczeń na dawki przypominające” – stwierdziła Komisja w oświadczeniu z 1 lutego.

Zasady dotyczą tylko świadectw szczepień wykorzystywanych w celu podróży po UE.

W czwartek Komisja ponownie wezwała rządy państw UE do ujednolicenia krajowych okresów ważności z okresem ważności ustalonym na szczeblu UE do celów podróży.

Komentując ogłoszenie, minister turystyki Vassilis Kikilias powiedział, że jest to kolejny krok w kierunku wzmocnienia ruchu turystycznego do Grecji, dodając, że decyzja została podjęta po serii działań mających na celu ułatwienie planowania podróży dla potencjalnych gości.

Grecja „przygotowuje się w tym roku na przyjęcie turystów w sezonie letnim wcześniej niż kiedykolwiek, począwszy od 1 marca. Sektor turystyczny tego kraju wykazał się niezwykłą odpornością w ciągu ostatnich dwóch lat, wysyłając silny komunikat o bezpieczeństwie podróżnym i zrobi to samo w tym roku” – powiedział.

Na lotniskach przeprowadzane są losowe testy, a jeśli wynik testu jest pozytywny, podróżni muszą poddać się kwarantannie przez pięć dni.

Unijne certyfikaty COVID w Grecji ważne tylko 7 miesięcy

W międzyczasie Grecy zaszczepieni dwudawkową szczepionką będą musieli odnowić swój cykl szczepień szczepionką przypominającą, podobnie jak ci, którzy otrzymali jednodawkową szczepionkę siedem miesięcy po ostatnim szczepieniu, aby ich świadectwa szczepienia zachowały ważność.

Osoby, które nie przyjęły dawki przypominającej, a od ukończenia cyklu podstawowego szczepienia minęło więcej niż 7 miesięcy są traktowane jak osoby niezaszczepione i mogą napotkać liczne trudności w korzystaniu z usług m.in. transportu publicznego, hoteli, muzeów, sklepów, restauracji, plaż, czy stoków narciarskich. Posiadacze starszych niż 7 miesięcy certyfikatów by korzystać z ww. usług będą zobowiązani wykonywać testy (antygenowy ważny przez 48 h lub PCR ważny przez 72 h) i okazywać ich wyniki przy każdej próbie skorzystania z usług.