Od 24 sierpnia wszystkie bagaże podręczne pasażerów bez wykupionego pierwszeństwa przejścia na pokład muszą być nadane przy stanowisku odprawy dokładnie tak, jak bagaż rejestrowany.

Już kilka dni temu w regulaminie Wizz Aira pojawiło się tajemnicze słowo „musi” w kontekście nadania bagażu podręcznego jeszcze przed bramkami bezpieczeństwa. Mieliśmy jednak nadzieję, że jedynie niefortunnie użyto zwrotu „stanowisko odprawy” w określeniu na gate, a nie check-in, czyli także miejsce nadania bagażu rejestrowanego.

Teraz jednak sprawa jest pewna, a tajemnicza zmiana została doprecyzowana.

Jeśli nie wykupiłeś usługi WIZZ Priority, a wymiary Twojego bagażu podręcznego przekraczają 40x30x18 cm, musisz odprawić go bezpłatnie na stanowisku odprawy i odebrać przy taśmie bagażowej na lotnisku docelowym – informuje Wizz Air – Jeśli Twój bagaż podręczny jest mniejszy niż 40x30x18 cm, możesz zabrać go na pokład samolotu, ale musi on zostać umieszczony pod siedzeniem – brzmią nowe zasady.

Z jednej strony Wizz Air utrudnia życie tym, którzy nie lubią nadawać bagażu i czekać na jego odbiór, ale z drugiej teraz nie będzie dotyczyć nas limit płynów do 100 ml, bowiem bagaż podręczny nadawany jest tak samo jak rejestrowany. Oznacza to, że biorąc ze sobą większy bagaż i nadając go na lotnisku możemy przewozić normalne kosmetyki, a wracając do domu, np. butelkę lokalnego wina.

Jednocześnie Wizz Air podkreśla, że nadal obowiązuje limit jednej sztuki bagażu dla pasażerów bez WizzPriority i dwóch dla osób z wykupioną usługą.

W przypadku, gdy nie wykupiłeś WIZZ Priority i odprawiłeś bagaż podręczny, nie możesz zabrać do kabiny dodatkowego małej torby – napisano w regulaminie. – Zalecamy wszystkim pasażerom wyjęcie z bagażu podręcznego niezbędnych rzeczy (takich jak artykuły higieny osobistej, lekarstwa, paszporty i inne dokumenty) oraz rzeczy wartościowych (takich jak biżuteria, telefony czy aparaty fotograficzne) i zabranie ich do kabiny – informują.

Wygląda więc na to, że trzeba je zabrać, ale skoro nie można mieć żadnej dodatkowej torby, to trzeba je… trzymać w rękach lub upchnąć w kieszeniach.

Wcześniejsze nadawanie bagażu oznacza także, że walizki i plecaki trzeba będzie położyć na wadze, więc limit 10 kg może zacząć być restrykcyjnie przestrzegany. Zmiana obowiązuje ze skutkiem natychmiastowym – zarówno dla przyszłych rezerwacji, jak i tych dokonanych wcześniej. Na szczęście pozostaje bezpłatna.

Do tej pory bagaż podręczny można było bezpłatnie nadać przy stanowisku odprawy bagażowej, ale nie było takiego przymusu. Osoby, które się na to nie zdecydowały, a nie miały wykupionej usługi Wizz Priority, musiały oddać swoje plecaki i walizki tuż przed wejściem do samolotu i odbierały je jak każdy inny bagaż na taśmie w hali przylotów.

Osobom bez wykupionego pierwszeństwa przysługiwała jednak tylko jedna sztuka bagażu.
Dla pasażerów z wykupionym pierwszeństwem wejścia na pokład nic się nie zmienia. Nadal mogą oni zabrać na pokład dwie sztuki bagażu podręcznego.
Jeśli masz wykupioną usługę WIZZ Priority, możesz zawsze zabrać do kabiny bagaż podręczny (55 x 40 x 23 cm) oraz jedną dodatkową sztukę małego bagażu podręcznego (40 x 30 x 18 cm) – informuje Wizz Air.

Źródło: Fly4free.pl