
W dniach 25-26 października br. przebywał w Atenach z wizytą Sekretarz stanu w MSZ Szymon Szynkowski vel Sęk. Ta stosunkowo krótka wizyta była jednak bardzo owocna w liczne spotkania.
Podczas pierwszego dnia MSZ uczestniczył w konsultacjach politycznych, w których brak udział także pierwszy wiceminister spraw zagranicznych Republiki Greckiej ds. Europejskich Miltiadis Varvitsiotis.

Wydarzenie to koncentrowało się na omówieniu relacji dwustronnych oraz wymianie poglądów na tematy związane z aktualnymi wyzwaniami. Wśród nich poruszono kwestie migracyjne, wschodniego sąsiedztwa UE, polityki rozszerzenia oraz przyszłości Europy.
„Pragnę wyrazić satysfakcję z doskonałego stanu relacji między naszymi krajami. Polska aktywnie włączyła się w obchody przypadającego w tym roku 200. lecia wybuchu greckiego powstania narodowowyzwoleńczego. Zainicjowaliśmy też akcję szerzenia wiedzy na temat polskich filhellenów, którzy walczyli i ginęli za wolność nowożytnej Grecji” – powiedział Szynkowski vel Sęk.

Warto zaznaczyć, że podczas spotkania podkreślono bardzo dobrze prosperującą wymianę handlową pomiędzy krajami, która w ostatnich latach stale zwiększa swój wolumen mimo ograniczeń związanych z pandemią. Wiceminister z zadowoleniem podkreślił także duże zainteresowanie wśród greckich studentów nauką języka polskiego.

Wiceminister Szymon Szynkowski vel Sęk wziął także udział w spotkaniu z Polonią grecką. Spotkanie miało miejsce w siedzibie Ambasady RP. Minister podziękował Polakom zamieszkałym w Grecji za kultywowanie polskości oraz ich znaczącą rolę w kształtowaniu relacji polsko-greckich.

W swoim przemówieniu zwrócił się także do nauczycieli, którzy pracując w polskich szkołach na terytorium Grecji, a także do rodziców uczniów. Podkreślił ich wysiłek i zaangażowanie w dodatkowe zajęcia dla dzieci, które przyczyniają się do kształtowania tożsamości kulturowej i narodowej młodych ludzi.

Minister skierował także słowa wdzięczności i uznania dla polskich księży pełniących posługę w parafiach rzymsko-katolickich w Atenach, Nafplio, Salonikach, na Krecie, czy na Syros. Podkreślił, że posługa kapłańska polskich księży w Grecji, daje poczucie bliskości z Ojczyzną. Zwracając się do Polonii, powiedział : „Bardzo chciałbym, by mieli Państwo poczucie, że Polska o Was pamięta – że pamięta, jest wdzięczna, i docenia wasz trud i codzienne wysiłki”.

Minister uczestniczył także w wyjątkowym wydarzeniu, jakim było otwarcie Polskiego Instytutu Archeologicznego w Atenach. W uroczystości wzięli również udział sekretarz generalny Ministerstwa Kultury i Sportu Republiki Greckiej Georgios Didaskalou, ambasador RP w Atenach Artur Lompart, dyrektor PIAA prof. Janusz Czebreszuk, rektor Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu prof. dr hab. Bogumiła Kaniewska oraz dyrektor Narodowego Muzeum Archeologicznego w Atenach dr Anna-Vasiliki Karapanagiotou.
Warto zaznaczyć, że zgodnie z greckim prawem samodzielnie mogą prowadzić swoje badania w Grecji tylko naukowcy z tych krajów, które otworzyły swój instytut w Atenach. Dotychczas polscy naukowcy mogli być członkami zespołów naukowych, ale bez prawa kierowania nimi, wraz z otwarciem PIAA to się zmienia.

Należy w tym miejscu zaznaczyć, że Polski Instytut Archeologiczny w Atenach utworzony jako jednostka Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu to pierwsza polska naukowa placówka zagraniczna w kraju będącym kolebką europejskiej cywilizacji.