W środę, 15 lutego wiceminister spraw zagranicznych Arkadiusz Mularczyk złożył wizytę w Grecji. Gościł w Atenach, gdzie spotkał się między innymi z byłym premierem Grecji Jorgosem Papandreu, byłym prezydentem Prokopisem Pawlopulosem z greckimi parlamentarzystami oraz wiceministrem spraw zagranicznych Militiadisem Varvitsiotisem. Głównymi tematami jego rozmów była wojna w Ukrainie, sytuacja we wschodniej części Morza Śródziemnego, migracje, Bałkany Zachodnie i rozszerzenie UE, kwestie energetyczne oraz reparacje za straty poniesione w czasie II wojny światowej.

fot. Marzena Mavridis

Po oficjalnych spotkaniach Arkadiusz Mularczyk wziął udział w konferencji prasowej z wiceministrem spraw zagranicznych Grecji Militiadisem Varvitsiotisem.
„Pragnę podziękować panu ministrowi Varvitsiotisowi za bardzo interesujące i owocne konsultacje. Omówiliśmy szereg aktualnych tematów, które mają kluczowe znaczenie zarówno dla naszych krajów, jak i dla całej Europy”– powiedział.

W odniesieniu do wojny w Ukrainie wiceminister Mularczyk przypomniał o pomocy okazanej przez Polaków, przede wszystkim uchodźcom, którzy znaleźli się w Polsce. Zaznaczył jednocześnie, że miniony rok był trudny dla diaspory greckiej, zamieszkującej Ukrainę.
„Nadal będziemy wywierać presję na Rosję, aby zakończyła wojnę”– podkreślił Mularczyk. „Wspólne sankcje działają – osłabiają rosyjską gospodarkę i pozbawiają ją krytycznych technologii” -dodał.

fot. Marzena Mavridis

Grecki wiceminister spraw zagranicznych odnosząc się do wydarzeń w Ukrainie podkreślił, że grecki rząd od początku stał po stronie Ukrainy w udzielaniu pomocy wojskowej i zajmowaniu stanowiska w radach europejskich. Zaznaczył, że na niedawnej Radzie Europejskiej premier poinformował prezydenta Ukrainy, że Grecja nadal będzie wspierać Ukrainę. „Polska zawsze mówiła o niebezpieczeństwie rosyjskiej inwazji i rosyjskiego ekspansjonizmu, często bez wysłuchania. Niestety, polskie przewidywania i szacunki okazały się uzasadnione” – podkreślił.

fot. Marzena Mavridis

Rozważając sytuację we wschodniej części Morza Śródziemnego, Mularczyk podkreślił, że: „Wszelkie różnice zdań między sąsiednimi krajami regionu należy rozwiązywać w drodze konstruktywnych negocjacji z poszanowaniem prawa międzynarodowego i integralności terytorialnej wszystkich państw”.

Wiceminister podkreślił też, że jest pod wrażeniem pomocy Grecji dla Turcji podczas trzęsień ziemi. „Dowodzi to, że w trudnych momentach państwa regionu mogą na siebie liczyć i okazują sobie solidarność.”

Na koniec konferencji zapytany o kwestię niemieckich reparacji, Varvitsiotis zwrócił uwagę, że ważne jest, aby Polska ponownie wysunęła tę kwestię na pierwszy plan. „Wierzymy w przywrócenie sprawiedliwości i że to niezbywalne żądanie narodu greckiego jest również otwartą kwestią dla tysięcy setek ofiar nazistowskiej brutalności, a także ostatecznego zamknięcia tego rozdziału drugiej wojny światowej”– dodał. „Dla greckiego rządu kwestia ta pozostaje na porządku dziennym i jest nadal otwarta” – podkreślił Varvitsiotis.

fot. Marzena Mavridis

Po wizycie w Atenach Mularczyk udał się do Włoch.

tekst, zdjęcia: Marzena Mavridis