W tym roku Polska obchodzi 25 rocznicę przystąpienia do Europejskiej Konwencji Praw Człowieka, z tej okazji wizyta wiceministra Piotra Wawrzyka w Atenach stanowiła część programu uroczystych obchodów organizowanych przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

wawrzyk4

Pierwszym wydarzeniem, w którym wiceminister zaszczycił swoją obecnością były Warsztaty o tematyce praw człowieka i praw dzieci; poprowadzone przez prof. Michała Balcerzaka z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, w których uczestniczyli również przedstawiciele greckich władz i ośrodków akademickich.
Następnie wiceminister otworzył wystawę poświęconą 25 rocznicy przystąpienia przez Polskę do Europejskiej Konwencji Praw Człowieka, która znajduje się ona w Biurze Parlamentu Europejskiego w Atenach.

wawrzyk6

Kolejnym punktem w programie obchodów było spotkanie z uczniami Zespołu Szkół im. Zygmunta Mineyki, gdzie laureaci konkursu wiedzy o Irenie Sendlerowej otrzymali nagrody z rąk samego wiceszefa polskiego resortu dyplomacji. Wiceminister podkreślił w swojej przemowie jak ważną postacią była Pani Irena Sendlerowa, która swoją działalnością uratowała bezbronnych ludzi oraz dzieci podczas II wojny światowej.

wawrzyk5

Ostatnim wydarzeniem, które odbyło się z udziałem wiceszefa MSZ było spotkanie w Ambasadzie RP ze swoim odpowiednikiem – Terensem – Nikolaosem Quickiem oraz przedstawicielami Polonii greckiej.

wawrzyk2

W pierwszej kolejności głos zabrała Ambasador Anna Barbarzak, która uroczyście powitała wiceministra Wawrzyka oraz wszystkich zaproszonych gości. Pani Ambasador w swojej wypowiedzi nawiązała do obchodów z okazji 25 rocznicy przystąpienia przez Polskę do Europejskiej Konwencji Praw Człowieka oraz o nadchodzących uroczystościach w Atenach, związanych ze świętem 11-go listopada. W tym roku ma wyjątkowy charakter, gdyż przypada 100 rocznica odzyskania Niepodległości przez Polskę. Święto będzie powiązane z Maratonem Klasycznym, który odbędzie się w tym samym dniu.

wawrzyk3

Wiceminister w swoim przemówieniu podkreślał jak ważna jest walka o prawa człowieka. Mówił również jak istotnym krokiem dla Polaków było podpisanie wyżej wymienionej Konwencji.

wawrzyk1

Po zakończeniu swojej wypowiedzi, każdy z obecnych mógł podejść i porozmawiać z wiceministrem, który chętnie odpowiadał na wszystkie zadane pytania.

wawrzyk

W dalszych planach związanych z obchodami 25 rocznicy przystąpienia przez Polskę do Europejskiej Konwencji Praw Człowieka; wiceminister ma odwiedzić Bukareszt, Wiedeń oraz Kiszyniów.

Weronika Jabłońska

Zdjęcia: MSZ, Marzena Mavrids