wigilia2012

Święta Bożego Narodzenia to czas pojednania i radości, spotkań i refleksji, składania życzeń i podziękowań. To czas, w którym odczuwamy najsilniejszy związek z naszymi polskimi tradycjami. W tej wyjątkowej atmosferze w poniedziałek, 10 grudnia w restauracji „Elafokinigos”, odbyło się polonijne spotkanie świąteczne zorganizowane przez Ambasadę Polską w Atenach.

W spotkaniu uczestniczyło wielu przedstawicieli organizacji polonijnych, także przedstawiciele dyrekcji i rady rodziców Szkoły Polskiej oraz polscy artyści. Nie zabrakło także polskich duchownych i sióstr zakonnych, którzy wykonują pracę duszpasterską w Grecji.

Po złożeniu życzeń świątecznych i noworocznych przez Ambasadora Macieja Krycha i panią Renatę Krych wszyscy uczestnicy spotkania, tradycyjnym polskim zwyczajem łamali się opłatkiem, składając sobie świąteczne życzenia.

wigilia 2012Zwieńczeniem tego spotkania przebiegającego w ciepłej, rodzinnej atmosferze, była wspólna kolacja. Serwowane były tradycyjne polskie potrawy, które zawsze pojawiają się na wigilijnym stole: barszczyk z uszkami, śledzie, ryba smażona, pierogi, ale też i inne smakołyki. Wspólne śpiewanie znanych kolęd polskich stworzyło szczególnie podniosły, świąteczny nastrój.

Dla Polaków możliwość spotkania się we własnym gronie w tak szczególnych dniach roku ma wyjątkowe znaczenie. Wspólna mowa, wspólne korzenie, zrozumienie ułatwiają nam życie poza granicami naszej Ojczyzny oraz przekazywanie tego, co polskie kolejnym pokoleniom. Zatem doliczanych życzeń, które zostaną złożone w tym świątecznym okresie, wypada dodać jeszcze jedno: oby ten piękny zwyczaj, symbolizujący więź między Polonią a Polską nie zaniknął, i za rok spotkalibyśmy się ponownie przy stole wigilijnym.

Tekst i zdjecia:
Marzena Mavridis