igpol_zimowe_log

Po czterech latach przerwy rodacy mieszkający poza granicami Polski ponownie spotkają się w pięciu miastach regionu, by rywalizować w jubileuszowych, X Światowych Zimowych Igrzyskach Polonijnych. Areną zmagań staną się obiekty sportowe w Bielsku-Białej, Cieszynie, Szczyrku, Wiśle, i Tychach.

Polonia z całego świata będzie walczyć o medale w dziesięciu dyscyplinach zimowych. Po raz pierwszy sportowe święto polonusów potrwa aż 8 dni. Otwarcie X Światowych Zimowych Igrzyskach Polonijnych „Śląsk-Beskidy” 2012 odbędzie się 25 lutego – 3 marc.

 

Historia Zimowych Igrzyskach Polonijnych

Historia Zimowych Igrzysk Polonusów nie jest tak długa, jak igrzysk letnich, które swą tradycją sięgają roku 1934. Pierwsze Polonijne Igrzyska Zimowe przeprowadzono w 1986 r. w Zakopanem. Postanowiono spotykać się, jak na igrzyskach letnich, co trzy lata. W 1989 roku odbyły się II Igrzyska Polonijne, a w 1992 III. Wtedy to po raz pierwszy mogli przyjechać na igrzyska reprezentanci Białorusi, Litwy i Ukrainy.

2000 rok to bardzo ważna data w historii zimowych zmagań sportowych Polonii. Właśnie w tym roku po latach przerwy dzięki zaangażowaniu Prezesa oddziału bielskiego Wspólnoty Polskiej Wojciecha Dębowskiego, Tadeusza Pilarza – przewodniczącego Komitetu Organizacyjnego Imprez Sportowych Szczyrk oraz nieżyjącego już Stefana Zubera, działacza Wspólnoty Polskiej, trenera i propagatora sportu w Beskidach,  reaktywowano sportowe zimowe spotkania Polonusów nadając im obowiązującą do dzisiaj nazwę Światowych Zimowych Igrzysk Polonijnych. 220 rodaków mieszkających w różnych zakątkach świata przyjechało do Szczyrku i Wisły, by walczyć o medale w dyscyplinach zimowych

igpol_zimowe3 igpol_zimowe igpol_zimowe2

 Światowe Zimowe Igrzyska Polonijne Beskidy 2000 przetarły szlak do organizacji kolejnych sportowych spotkań Polonii – dzięki oddziałowi bielskiemu Wspólnoty Polskiej kolejne cztery edycje rozgrywanej w nowej formule /co dwa lata/ imprezy ponownie gościły w Beskidach i na Śląsku.

 2 marca 2002 roku w Szczyrku pod honorowym patronatem prezydenta RP Aleksandra Kwaśniewskiego rozpoczęły się Polonijne Igrzyska Zimowe, na które zjechało do Polski blisko 500 uczestników z ponad dwudziestu krajów. Najliczniejsze reprezentacje przyjechały z Litwy i Ukrainy oraz ze Szwecji. W liście skierowanym do polonijnych sportowców Prezydent RP napisał m.in.: „Jestem pewien, że organizatorzy – Stowarzyszenie „Wspólnota Polska” oraz związki sportów zimowych – dołożą wszelkich starań, aby polonijni sportowcy w „starym kraju” czuli się jak u siebie w domu. Aby otoczyła ich serdeczna, rodzinna atmosfera i aby przeżyli wzruszenia nie tylko związane z rywalizacją na sportowej arenie, ale również z odnajdywaniem swoich korzeni w polskiej kulturze, języku i krajobrazie”.

Przez pięć dni Polonia z całego świata rywalizowała w 6 dyscyplinach, które odbywały się w czterech miejscowościach: biegi narciarskie (Wisła – Kubalonka), narciarstwo alpejskie, carving i snowboard (Szczyrk – Skrzyczne), saneczkarstwo (Szczyrk -Biła) i łyżwiarstwo (Cieszyn). W klasyfikacji punktowej Igrzysk triumfowali rodacy z Czech zdobywając 386 punktów, za nimi byli Polacy z Litwy – 275 punktów, a trzecie miejsce wywalczyła reprezentacja z Białorusi – 201 punktów. Dwa lata później organizatorzy Igrzysk gościli blisko 600 uczestników, którzy rywalizowali w siedmiu konkurencjach.

 W Zimowych Igrzyskach Polonijnych Beskidy 2004 ponownie zwyciężyły Czechy, na drugim miejscu uplasowała się Litwa, trzecie miejsce zajęła Białoruś. Kanada była czwarta, Stany Zjednoczone dziewiąte. Dwudzieste miejsce zajęła Australia, dzielnie reprezentowana przez… jednego tylko zawodnika, siedemdziesięciotrzyletniego Stefana Linderta, urodzonego na Podbeskidziu, od ponad pół wieku mieszkańca Queenslandu. Światowe Zimowe Igrzyska Polonijne Śląsk-Beskidy 2006 odbyły się na trasach i obiektach sportowych Szczyrku, Wisły, Cieszyna, Tych i Bielska-Białej.   .

igpol_zimowe4 igpol_zimowe1 igpol_zimowe5

W imprezie wzięło udział 625 uczestników z 23 krajów. Rywalizowali oni w 7 dyscyplinach i 5 kategoriach wiekowych. Zarówno w kategorii medalowej, jak i punktowej triumfowały drużyny Czech, Kanady i Szwecji. Otwarcie Igrzysk na Placu Ratuszowym w Bielsku-Białej zgromadziło ponad 1000 osób, w tym gości oficjalnych – przedstawicieli władz państwowych i samorządowych oraz licznych przedstawicieli ogólnopolskich i regionalnych mediów.   

Kolejne, Światowe Zimowe Igrzyska Polonijne Śląsk-Beskidy 2008 odbyły się na trasach i obiektach sportowych (podobnie jak poprzednie) Szczyrku, Wisły, Czeskiego Cieszyna, Jastrzębia i Bielska-Białej. Honorowy patronat nad igrzyskami przyjął Marszałek Senatu RP Bogdan Borusewicz. Mimo wiosennej aury organizatorom udało się przeprowadzić wszystkie zaplanowane konkurencje. W zawodach startowało ponad 500 polonijnych sportowców. Najwięcej z Ukrainy – 135 osób, Kanady – 78, Rosji – 49 i Szwecji – 46. Klasyfikację medalową wygrali zawodnicy z Kanady zdobywając łącznie 42 medale, na drugim miejscu uplasowali się polonijni sportowcy z Rosji – 30 medali, trzecie miejsce przypadło reprezentacji Szwecji, która zdobyła 26 medali.

 W 2010 roku sportowa Polonia spotkała się w Zakopanem. Po osiemnastu latach zimowe igrzyska polonijne wróciły pod Tatry. W uroczystości otwarcia wziął udział Prezydent Rzeczypospolitej, Lech Kaczyński. I miejsce w klasyfikacji medalowej zajęły Czechy, zdobywając łącznie 104 medale, w tym: 40 złotych, 37 srebrnych i 27 brązowych. II miejsce przypadło Litwie – 74 medale, w tym 30 złotych, 22 srebrnych, 22 brązowe. III miejsce zdobyła ekipa z Kanady zdobywając 73 medale, w tym 29 złotych, 20 srebrnych i 24 brązowe.

W 2012 roku X jubileuszowe Światowe Zimowe Igrzyska Polonijne, zagoszczą ponownie na Śląsku i w Beskidach.

Tekst na podstawie materiałów Wspólnoty Polskiej oraz tekstu „Rosja – Hej, kto Polak – na BESKIDY!” autorstwa Wojciecha Grzelaka i tekstu „Znów pod Tatrami” autorstwa Krzysztofa Miklasa.

con_info http://igrzyskapolonijne.eu/