Międzynarodowi eksperci upamiętnią 21 października 40-lecie wpisu „Historycznego Centrum Warszawy” na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO podczas webinarium „The invincible city. Society in cultural heritage recovery” – poinformowało w piątek PAP MKiDN.

„Międzynarodowe webinarium +The invincible city. Society in cultural heritage recovery+ z okazji 40-lecia wpisu „Historycznego Centrum Warszawy” na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO oraz 75-lecia jego odbudowy odbędzie się w środę, 21 października” – czytamy w informacji przesłanej przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego (MKiDN).

Przypomniano, że inicjatorem konferencji jest MKiDN, które „do współudziału w tym wyjątkowym wydarzeniu zaprosiło ekspertów z Centrum Światowego Dziedzictwa UNESCO, Międzynarodowej Rady Ochrony Zabytków (ICOMOS), Międzynarodowego Centrum Badań nad Ochroną i Konserwacją Dziedzictwa Kulturowego (ICCROM) oraz Narodowy Instytut Dziedzictwa”.

Jak podkreślono, „wydarzenie skierowane jest do polskich i zagranicznych specjalistów: architektów, urbanistów, historyków, archeologów, konserwatorów, a także przedstawicieli władz samorządowych, którzy poprzez udział w debacie mogą czerpać inspirację i wiedzę płynącą z historycznych doświadczeń takich miast, jak Warszawa”.

Konferencję otworzą wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego, Generalny Konserwator Zabytków prof. Magdalena Gawin oraz prezes Polskiego Komitetu Narodowego ICOMOS prof. Jadwiga Łukaszewicz. Wśród zaproszonych prelegentów znaleźli się, m.in.: dyrektor Centrum Światowego Dziedzictwa UNESCO Mechtild Roessler, dyrektor ds. Kultury i Sytuacji Nadzwyczajnych UNESCO Lazare Eloundou Assomo, dyrektor Zespołu ds. współpracy i komunikacji Międzynarodowego Centrum Badań nad Ochroną i Konserwacją Dziedzictwa Kulturowego (ICCROM) Joseph King, dyrektor generalny Międzynarodowej Rady Ochrony Zabytków (ICOMOS) Marie-Laure Lavenir, prezes Międzynarodowego Komitetu Naukowego Teorii i Filozofii Konserwacji Międzynarodowej Rady Ochrony Zabytków (THEOPHIL – ICOMOS) Bogusław Szmygin, dyrektor Centrum Dziedzictwa Kulturowego Międzynarodowego Forum Bośni Amra Hadzimuhamedović, dyrektor Instytutu Solidarności i Męstwa im. Witolda Pileckiego Wojciech Kozłowski i dyrektor Arabskiego Regionalnego Centrum ds. Światowego Dziedzictwa (ARC-WH) Shadia Touqan.

Debata została podzielona na dwa panele tematyczne (prowadzone w języku angielskim). Pierwszy panel pt. „Ruins, bricks and dust. International experience of the recovery of historic cities” dotyczyć będzie „doświadczeń nabytych na przestrzeni 75 lat od odbudowy miast po zniszczeniach wojennych oraz zmieniającej się relacji konserwator versus społeczeństwo w procesie odbudowy”. „Eksperci spróbują odpowiedzieć na pytanie o przesłanie i lekcję, jaką naród polski i sama Warszawa wynieśli z symbolicznego wymiaru odradzania się społeczeństwa poprzez determinację w przywracaniu zniszczonego materialnego świadectwa tożsamości kulturowej” – napisano w przesłanej informacji.

Drugi panel pt. „Ruins towards future. How to plan a recovery process? Solidarity with Beirut” poświęcony zostanie w geście solidarności z Bejrutem dyskusji podejmującej tematy współczesnych problemów, wyzwań i możliwości ochrony dziedzictwa zagrożonego zniszczeniem. „Zostaną przedstawione uniwersalne wytyczne określające postępowanie z dziedzictwem w momencie zniszczenia, a także wizje przyszłości i nowe podejścia do procesu przywracania dziedzictwa przy wsparciu międzynarodowych gremiów eksperckich” – czytamy w komunikacie.

Jak poinformowało MKiDN udział w webinarium jest bezpłatny, wystarczy zarejestrować się na stronie: https://app.evenea.pl/event/theinvinciblecity/. Jak wyjaśniono, „na zarejestrowane adresy mailowe zostanie wysłany link do wydarzenia online, pozwalający na udział w dyskusji z prelegentami również w formie czatu”.

Szczegółowy program webinarium „The invincible city. Society in cultural heritage recovery” oraz biogramy prelegentów dostępne są na stronie: https://nid.pl/pl/Informacje_ogolne/Aktualnosci/news.php?ID=4376.

Wydarzenie na Facebooku dostępne będzie pod linkiem: https://fb.me/e/1zDmmIVns. (PAP)

autor: Grzegorz Janikowski

gj/ aszw/

logo pap1