Większość z Was zapewne na co dzień używa komputera. Na łamach naszego portalu mogliście się już dowiedzieć wielu ciekawych rzeczy na temat korzystania z tego urządzenia. Wśród nich warto wymienić to, dlaczego ważne dla nas rzeczy lepiej pisać na komputerze tylko jedną ręką oraz dlaczego układ liter na klawiaturze to QWERTY. Tym razem również będzie o klawiaturze lecz do pary dodamy jeszcze myszkę i sprawdzimy, jak najzdrowiej ich używać.

Na początku może poświęćcie kilka chwil, i przyjrzyjcie się układowi Waszych dłoni, w czasie kiedy piszecie coś na klawiaturze, lub kiedy korzystacie z myszki. Czy w czasie wykonywania tych czynności Wasze nadgarstki wygięte są pod dziwnym kątem? Jeśli tak to najprawdopodobniej za mocno naciskacie na znajdujące się tam nerwy. Jeśli odczuwacie czasem tam bóle, to już znacie ich przyczynę.

Jeśli są to pojedyncze bóle, to jeszcze jest dla Was nadzieja. Jeśli natomiast ból nadgarstków towarzyszy Wam już od dłuższego czasu, to prawdopodobnie możecie cierpieć na tzw. zespół cieśni nadgarstków. Powstaje on w wyniku długotrwałego ucisku nerwu pośrodkowego. Są tylko trzy sposoby leczenia zespołu cieśni – noszenie opaski, zastrzyki z kortyzonu oraz operacja chirurgiczna. Jeśli nie jest jeszcze dla Was za późno i chcecie oszczędzić sobie problemów, to rzućcie okiem na poniższe ilustracje. W jasny i przejrzysty sposób pokazują one, jak powinniśmy korzystać z klawiatury komputerowej oraz myszki.
Upewnij się, że Twoja dłoń jest w linii prostej z nadgarstkiem. Nie powinien on być wygięty na boki, ani też w górę czy w dół:

myszka

Trzymaj ręce prosto. Palce powinny być w pozycji prostopadłej do klawiatury:

myszka1

Umieść swoją klawiaturę na takiej wysokości, aby mieć pewność, że nadgarstki pozostaną w pozycji neutralnej

myszka2

Pasjonujesz się technologią i chcesz otrzymywać więcej podobnych wiadomości? Zapraszamy na nasz specjalny fanpage:

 

wiedzoholik.pl