Wiele greckich gór oferuje najwyższej klasy obiekty narciarskie i wiele innych zimowych atrakcji dla osób w każdym wieku. Kolejnym miejscem, które chcemy dzisiaj zaprezentować jest Vitsi centrum narciarskie.

Vitsi jest obiektem znajdującym się pośród rewelacyjnego bukowego lasu Vitsios. Ośrodek narciarski zlokalizowany jest na terenie osady Oxya w prefekturze Kastoria, na szczycie Vitsi na wysokości 1610 m n.p.m.. Górzysty kompleks Vitsi z gęstymi lasami bukowymi, rzadką fauną i florą, to jedno z najciekawszych miejsc turystycznych w Kastorii. Region pozostał nietknięty działalnością człowieka i zachowuje niepowtarzalne piękno dzikiej przyrody. Okolica, że swoją znakomitą geomorfologią i malowniczymi okolicami, jest prawdziwym miejscem spacerów i zwiedzania. Vitsi jest chroniona na poziomie krajowym jako ostoja oraz idealny idealny biotop dla zagrożonych gatunków niedźwiedzi.

Warto w tym miejscu napisać kilka słów o malowniczym miasteczka, w obrębie którego znajduje się Vitsi. Kastoria (gr. Καστοριά) to miasto w północno-zachodniej Grecji, w Górach Dynarskich, nad jeziorem Kastoria, w administracji zdecentralizowanej Epir-Macedonia Zachodnia, w regionie Macedonia Zachodnia. Miasto tradycyjnie słynęło z wyrobu futer, zapełniających także komisy PRL. Przemysł ten i rzemiosło zaczęły podupadać w ostatnich dziesięcioleciach XX wieku. Jest to jednak bardzo malownicze miasteczko z charakterystyczną architekturą i urokliwymi widokami. Warto zatem odwiedzić w nim kilka interesujących obiektów.

Bez wątpienia jest to Muzeum Etnograficzne, które stoi w starej dzielnicy miasta, Archontikó Nerántzis Aivázsis. Budynek został zbudowany w XVII wieku przez najbogatszego handlarza futrami. Innym ciekawym dla turystów miejscami w Kastorii jest kościół pod wezwaniem św. Kosmy i Damiana, powstał w X wieku. We wnętrzu kościoła znajdują się freski z XII wieku w stylu macedońskim. Inną atrakcja turystyczną jest Kościół Matki Boskiej, powstał w XI wieku. We wnętrzu kościoła znajdują się freski z XIV wieku, a na zewnątrz malowidła z XV wieku. Turyści bardzo chętnie odwiedzają także Klasztor znajduje się nad jeziorem przy nadbrzeżnej drodze. We wnętrzu znajdują się freski z XII wieku.

Jeszcze inną propozycją jest Muzeum Bizantyńskie. W muzeum znajduje się ponad 80 ikon z całego miasta, a najstarsza pochodzi z XII wieku. Warto wskazać jeszcze jeden obiekt sakralny, którym jest Kościół pod wezwaniem św. Kosmy i Damiana, powstał w X wieku. We wnętrzu kościoła znajdują się freski z XII wieku w stylu macedońskim. W Kastorii i okolicy znajduje się łącznie około 2000 miejsc noclegowych w wielu hotelach i tradycyjnych pensjonatach, które w większości są nowe lub zostały niedawno odnowione, także każdy znajdzie coś odpowiedniego dla siebie.

Wracając jednak do tematu przewodniego niniejszego opracowania należy wskazać, że ośrodek narciarski Vitsi działa od 1985 roku i jest prowadzony przez Alpine & Ski Club of Kastoria, Oba, razem z Lailias Centrum Narciarskie. Trzeba podkreślić, że są to wiodące kluby alpejsko-narciarskie odpowiedzialne za zarządzanie i obsługę zawodów w narciarstwie zjazdowym w kategoriach dziecięcych organizowane są corocznie, zgodnie z oficjalnym programem Greckiej Federacji Narciarskiej. Ośrodek narciarski Vitsi, podobnie jak inne w Grecji, działa od grudnia do marca. Wyciągi czynne są w weekendy i święta, ale także w środę i czwartek po południu.

Ośrodek narciarski Vitsi posiada łącznie pięć tras zjazdowych, w tym:

• 1 trasę czerwoną – Dinogianni o długości 1000. Jej nazwa jest połączeniem dwóch członków Alpine & Ski Club of Kastoria, Dinos & Giannis, którzy mieli tam śmiertelny wypadek. Jest zatem uhonorowaniem i uczczeniem pamięci. Stok Dinogianni (środkowy) jest podzielony w taki sposób, że połowę jego szerokości wykorzystują narciarze, a drugą połowę snowboardziści – w tej części stoku utworzono punkty do skoków itp.
• 1 trasę niebieską – Fofi, 1400 m długości.
• 2 trasy zielone, dla początkujących, o długości 150 m.
• 1 trasę biegową, 2500 m długości.

Dla odwiedzających ośrodek oferuje: domek z kawiarnią i restauracją bar śnieżny, tuż obok wyciągów dziecięcych, szkołę narciarską i snowboardową, wypożyczalnię sprzętu narciarskiego i snowboardowego oraz obszerny parking.

Wycieczkę do ośrodka narciarskiego Vitsi można wzbogacić zwiedzaniem ciekawych miejsc w okolicy, a także zwiedzaniem jezior Prespes lub Nymfeo. Jezioro Prespes jest to akwen wodny u zbiegu granic Macedonii Północnej, Albanii i Grecji, w historycznym regionie Prespa. Leży w tektonicznym obniżeniu na wysokości 967 m n.p.m.

Nad jeziorem żyją pelikany, kormorany i czaple. Terminem Prespa określa się dwa jeziora – Wielką i Małą Prespę – oba o wyjątkowym położeniu. Wielka Prespa, która jest uznawana za najczystsze jezioro Europy, leży w granicach trzech różnych krajów: Grecji, Albanii oraz Macedonii. Nie jest jednak dziś terenem sporu, wręcz przeciwnie. Poprzez fakt, że jest to rejon gospodarczo bardzo ubogi, zapomniany również przez turystów – wszystkie trzy państwa o niego dbają. Prespa uznawana jest za jeden z najważniejszych rezerwatów Bałkanów.

To prawdziwy raj dla ornitologów, ponieważ właśnie tam spotkać można najrzadsze oraz endemiczne gatunki ptaków, jak pelikan kędzierzawy czy czapla biała. Jest terenem bogatym w unikatowe gatunki fauny i flory, bo na jej terenie nie ma żadnych zanieczyszczeń. Natomiast jezioro Nynfeo pozwala na uprawianie wielu sportów wodnych Jest także uważane za najważniejsze miejsce lęgowe podgorzałki (gatunku zagrożonego wyginięciem).

Z pełnym przekonaniem rekomendujemy zatem wyjazd do Vitsi i połączenie wielu możliwości oraz dokładną eksplorację tego obszaru.