Dla wielu osób Grecja kojarzy się z ogromem słońca, morzem i letnimi ubraniami. Dla turystów to taki kierunek wakacyjny, który zdecydowanie rezerwowany jest od maja do września. Nie ulega wątpliwości, że narciarstwo oraz snowboard bez wątpienia wiodą prym w rankingach preferowanych zimowych sportów ekstremalnych. W Grecji początek „zimowego szaleństwa” określany jest na lata dwudzieste XX wieku. Liczba pasjonatów tej zimowej aktywności stale w Grecji rośnie i przyciąga także wielu zagranicznych turystów. Grecja oferuje wiele miejsc idealnych dla każdego.

Narodowe Centrum Narciarskie Vassilitsa znajduje się w północno-zachodniej części prefektury Grevena, w odległości 42 km od jej stolicy, w samym sercu łańcucha górskiego Pindos. Można tutaj wskazać, że Pindos to góry w południowo-wschodniej Europie na terenie Grecji i południowej Albanii, stanowiące oś południowej części Półwyspu Bałkańskiego. Jest to drugi co do wysokości masyw Grecji, ustępuje tylko masywowi Olimpu.

Centrum narciarskie Vassilitsa działa od początku grudnia do marca, od poniedziałku do niedzieli. Jest to ulubiony ośrodek narciarski żądnych przygód snowboardzistów z wielu powodów. Należą do nich między innymi piękno lasów w sercu pasma górskiego Pindos (najbardziej rozległego w Grecji), dobre zaplecze sprzętowe, szeroka gama stoków, a także off-punkty stoku z naturalnymi wałami przeciwpowodziowymi, które służą jako wyjątkowe tereny do działań sportowych. Ośrodek narciarski położony jest pomiędzy dwoma górami Vassilitsa i Gomara i oferuje 16 tras zjazdowych o wszystkich stopniach trudności, z których dwa spełniają standardy olimpijskie.

• 4 trasy czarne
– Piges o długości 1060 m.
– Dias o długości 1000 m.
– Samarina o długości 1020 m.
– Annitsa o długość 920 m.

• 10 tras czerwonych
– Strounga o długości 1040 m.
– Galani o długości 1060 m.
– Limnes o długości 1850 m.
– Distrato o długości 1630 m.
– Connecting o długości 700 m.
– Elimia 1, 1100 m długości (oświetlona – nocna jazda na nartach).
– Elimia 2 o długości 1100 m (oświetlona – jazda na nartach nocnych).
– Dasos o długości 2052 m.
– Chrsitos Migdanis o długosci 850 m.
– Stratiotis o długości 1080 m.

• 2 trasy zielone
– Początkujący 1, 360 m długości.
– Początkujący 2, długość 170.

Dodatkowo ośrodek oferuje Half Pipe, czyli specjalny stok snowboardowy oznaczony kolorem czerwonym. Inną propozycją jest trasa narciarska o długości 1680 m (obwodowa) oznaczona kolorem niebieskim. Jeszcze inna opcja to trasa narciarska o długości 2080 m oznaczona kolorem zielonym. Stoki mają w sumie 22 kilometry i są uważane za naturalne, ponieważ podczas rozwoju ośrodka narciarskiego otoczenie zostało tylko nieznacznie dotknięte.

Ośrodek obsługuje siedem wyciągów narciarskich, w tym dwa dla dzieci. W pobliżu znajduje się ośrodek rekolekcji regionalnego stowarzyszenia wspinaczki górskiej.

Dodatkowymi udogodnieniami dla odwiedzających ośrodek są dwa schroniska, jedno schronisko w Diaselo Gomaras na wysokości 1820 m n.p.m. i drugie schronisko w Diaselo Vassiltsas, na wysokości 1800 m n.p.m. W każdą sobotę wieczorem na dwóch oświetlonych stokach odbywa się wieczorna jazda na nartach.

Okolica obfituje w wiele różnych atrakcji oraz ciekawych propozycji. Można do nich zaliczyć przykładowo wizytę w Parku Narodowym Pindos, jednym z najważniejszych w Grecji, który został ogłoszony Parkiem Narodowym w 1966 roku i leży pomiędzy prefekturami Grevena i Ioannina.

Znajduje się tu również dolina Valia – Kalda. Jego nazwa pochodzi od tego, że wykazuje znaczne wahania temperatury w ciągu doby. W ciągu dnia są to bardzo wysokie temperatury a w nocy bardzo niskie. Zamarznięta „Ciepła Dolina” otrzymała swoją nazwę eufemistycznie, ponieważ jest to jeden z najbardziej zimnych i wilgotnych regionów Grecji. Krajobraz jest imponujący i posiada również ogromne klify i rwące potoki. Środowisko biologiczne jest właściwe dla wielu różnych gatunków z królestwa zwierząt i roślin.

Warto także odwiedzić mosty Grevena są największymi i najbardziej imponującymi w całym regionie Makedonia. W 1995 roku, w wyniku działań Administracji Prefektury Grevena, XI Eforat Bizantyjskich Pomników Veria uznał te mosty za historyczne zabytki.

Na wysokości 1940 m i 1960 m na okolicznych wyżynach Mavrovouni we Flegga znajdują się dwa imponujące stawy. Te stawy, znane jako Drakolimnes (Jeziora Smoka), są symbolem regionu, po którym krążą liczne legendy.

Można także przy okazji pobytu w ośrodku odwiedzić imponujące Muzeum Historii Naturalnej we wsi Milia, 15 km od miasta Grevena, z licznymi znaleziskami z okresu paleolitu czy klasztor św. Nikiforosa w Zavorda.