W dniu 16 września w ogrodach Ambasady RP w Atenach odbyła się uroczystość upamiętniająca Dzień Wojska Polskiego. Na wydarzenie, w imieniu Ambasadora RP Pana Artura Lomparta oraz attaché obrony RP Pana Jana Kurdziałka, zostali zaproszeni m.in.: korpus dyplomatyczny, wysokiej rangi wojskowi oraz przedstawiciele społeczności polonijnej. W ogrodzie ambasady goście mogli się cieszyć piękną pogodą. Podczas uroczystości, podawany był tradycyjny grecki posiłek i zimne napoje.

Święto Wojska Polskiego jest obchodzone dla uczczenia Bitwy Warszawskiej z 1920 roku zwanej też „Cudem nad Wisłą”. Była to jedna z największych i zarazem najważniejszych bitew w historii polskiego oręża. Zwycięstwo Polski nad bolszewicką Rosją pozwoliło zachować niepodległość nowo odrodzonego państwa i zapobiegło narzuceniu ustroju komunistycznego Europie.

Tegoroczna uroczystość rozpoczęła się od odegrania hymnów obydwu krajów – Polski oraz Grecji. Następnie, z oficjalnymi przemówieniami wystąpił Ambasador RP Artur Lompart oraz attaché obrony RP Jan Kurdziałek. W swoich wystąpieniach przypomnieli oni zgromadzonym historię Święta Wojska Polskiego oraz poruszyli temat polskiej walki o wolność, wspominając istotne daty, takie jak Bitwa Warszawska, 17 września 1939 roku, Powstanie warszawskie a także trudne losy wojenne i powojenne naszej Ojczyzny.

Przy tej okazji podkreślano jak ważną rolę odgrywa teraz wsparcie dla Narodu Ukraińskiego, który obecnie walczy o wolność, jak kiedyś Polska.

tekst: Marzena Mavridis
zdjęcia: Markos Mavridis