Leucocarpa, zwana także Leucolea, to odmiana oliwki, która charakteryzuje się małymi owocami, przybierają one barwę białej kości słoniowej lub perłowo-biały kolor.

Pochodząc od greckich słów oznaczających: biel (leucos), oliwkę (elaea) i owoce (carpos), co oznacza „białą oliwkę”, ze względu na charakterystyczny kolor, który pozostaje biały na każdym etapie dojrzewania.

Leucocarpa, znana również jako leucolea, jest rzadką odmianą drzewa oliwnego, występującą głównie na południu Włoch z silną obecnością w Kalabrii, na wsi Nova Siri (Matera), w regionie znanym historycznie jako „Magna Graecia” lub Wielka Grecja.

Eksperci twierdzą, że ta konkretna oliwa została najprawdopodobniej po raz pierwszy sprowadzona na południe Włoch w latach kolonizacji Grecji na Półwyspie Włoskim i na Sycylii.

Podobne, białe oliwki można dziś znaleźć w Grecji, ale są one dość rzadkie. Można je również dostrzec na niektórych obszarach wzdłuż wybrzeży Morza Śródziemnego w północnej Afryce i na zachód aż do wybrzeży Atlantyku w Portugalii.

To wyjątkowe białe drzewo oliwne należy do szerszej rodziny oliwek, znanej światu naukowemu jako „Olea Europea”, co oznacza oliwkę europejską. Jednak oliwka Leucocarpa znana jest głównie pod różnymi lokalnymi nazwami, a jej produkty nie są eksportowane w sposób zorganizowany i systematyczny.

Ze względu na biały kolor Leucocarpa była tradycyjnie używana w minionych wiekach przez społeczności śródziemnomorskie, głównie do celów religijnych, ponieważ jej biały kolor stał się synonimem czystości. „Czysty” olej tej odmiany był kiedyś nazywany „olio del crisma”, co oznacza „olej Chrystusa”. Uprawiana była w pobliżu klasztorów, gdzie oliwa, po otrzymaniu błogosławieństwa, była przeznaczona do sakramentów i innych katolickich obrzędów.  Istnieją dowody na to, że używano specjalnej oliwy w celu namaszczenia cesarzy i królów podczas ceremonii koronacji.

Jest to kolejny dowód na to, jak starożytni ludzie, niezależnie od wyznania, kojarzyli oliwę i oliwę z „świętością”, jak to miało miejsce w Atenach, ale także w wielu innych miejscach w basenie Morza Śródziemnego. Do dziś drzewo oliwne jest uważane na arenie międzynarodowej za symbol pokoju.

Niestety, z nieznanych powodów, Leucocarpa była rozpowszechniana coraz rzadziej przez lata, a jej oliwki i oleje są obecnie rzadkimi produktami, ale jej delikatne piękno jest naprawdę dość zaskakujące.

Każdy, kto jest zainteresowany tym, jak smakuje ta starożytna oliwka lub oliwa z oliwek, będzie musiał być wyjątkowo wytrwały, ponieważ nie jest łatwo znaleźć je w zwykłych supermarketach!

Źródło: oliveoiltimes.com