Unijni prawodawcy wzywają Komisję Europejską do pełnego wdrożenia wyroku Trybunału Sprawiedliwości (TSUE), zgodnie z którym linie lotnicze nie powinny pobierać opłat za bagaż podręczny, który spełnia „rozsądne wymagania pod względem wagi i wymiarów”.

W tym kierunku, Komisja Petycji Parlamentu Europejskiego jednomyślnie zatwierdziła uchwałę wzywającą do ujednolicenia wymogów dotyczących rozmiaru i wagi bagażu podręcznego we wszystkich liniach lotniczych działających w UE.
Ma to na celu ochronę praw pasażerów i wyeliminowanie nadużyć stosowanych przez linie lotnicze, które pobierają od pasażerów opłaty lub nakładają kary za bagaż podręczny.

Zdaniem europosła Jordiego Cañasa, orzeczenie TSUE uznaje bagaż podręczny za „niezbędny element” pasażera i w związku z tym nie podlega on dodatkowym kosztom. – „Tanie firmy robią interesy, ukrywając w cenie biletów do końca zakupu dodatek za przewóz bagażu kabinowego” – dodaje.

Pomimo wyroku TSUE, niektóre linie lotnicze w dalszym ciągu pobierają opłaty za bagaż podręczny, nakładając kary na pasażerów, którzy odmawiają uiszczenia dodatkowych kosztów przy wejściu na pokład.

Celem uchwały jest zapewnienie, że linie lotnicze będą zapewniać przejrzyste informacje na temat cen lotów i rozkładów lotów. Harmonizacja w całej UE zapewni jednakowe standardy, zwłaszcza dotyczące lotów łączonych różnych przewoźników.

Rezolucja, która została zatwierdzona jednomyślnie, zostanie poddana pod głosowanie na posiedzeniu plenarnym Parlamentu Europejskiego w Strasburgu w październiku przyszłego roku.

Agnieszka Radomska