Polonorama

UNESCO wybiera Grecję do Komitetu Światowego Dziedzictwa

Grecja została wybrana do Komitetu Światowego Dziedzictwa wraz z 11 innymi krajami podczas 23. Zgromadzenia Ogólnego Państw-Stron Konwencji Światowego Dziedzictwa, które spotkały się w tym tygodniu w siedzibie UNESCO w Paryżu.

Podczas obrad pod przewodnictwem Tebogo Seokolo, ambasadora nadzwyczajnego i stałego RPA przy UNESCO, Zgromadzenie Ogólne wybrało 12 nowych członków do Komitetu Światowego Dziedzictwa, a mianowicie Grecję, Argentynę, Belgię, Bułgarię, Indie, Włochy, Japonię, Meksyk, Katar, Rwandę, Saint Vincent i Grenadynę, Zambię.

„Grecja została wybrana w pierwszej turze jako członek Komitetu Światowego Dziedzictwa UNESCO na kolejne cztery lata. To wyjątkowe wyróżnienie dla naszego kraju” – powiedziała minister kultury Grecji Lina Mendoni, dodając, że to efekt „wytężonej pracy i systematycznych wysiłków delegacji z resortów spraw zagranicznych i kultury.”

„Naszym celem jest aktywna ochrona światowego dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego – które teraz musi uporać się ze skutkami kryzysu klimatycznego – oraz zachowanie i wzmocnienie uniwersalnej wartości zabytków we wszystkich regionach geograficznych świata”–  powiedziała Mendoni.

Grecki minister spraw zagranicznych Nikos Dendias na Twitterze powiedział, że rząd jest wdzięczny krajom, które poparły kandydaturę Grecji.

„Grecja została właśnie wybrana do Komitetu Światowego Dziedzictwa UNESCO z 119 głosami podparcia. Nasz kraj jest gotowy do pracy na rzecz ochrony światowego dziedzictwa kulturowego” – powiedział minister spraw zagranicznych Nikos Dendias.

Komitet Światowego Dziedzictwa jest odpowiedzialny za wybór miejsc, które mają zostać wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO – w tym Listę światowego dziedzictwa i Listę światowego dziedzictwa w zagrożeniu – określa wykorzystanie Funduszu Światowego Dziedzictwa i przydziela pomoc finansową na wniosek państw.

Komitet składa się z przedstawicieli 21 partii państwowych wybranych przez Zgromadzenie Ogólne Państw-Stron na czteroletnią kadencję. Strony te głosują nad decyzjami i propozycjami związanymi z Konwencją światowego dziedzictwa i Listą światowego dziedzictwa.

Obecnymi członkami komisji są: Argentyna, Belgia, Bułgaria, Egipt, Etiopia, Grecja, Indie, Włochy, Japonia, Mali, Meksyk, Nigeria, Oman, Katar, Federacja Rosyjska, Rwanda, Saint Vincent i Grenadyny, Arabia Saudyjska, Południe Afryka, Tajlandia i Zambia.

Exit mobile version