Bohaterowie rewolucji greckiej 1821 r., ale także ważne wydarzenia walki o niepodległość, staną się inspiracją dla ponad miliona moskiewskich dzieci, zaproszonych do udziału w konkursie malarskim „Grecja-Rosja 1821”.

Konkurs organizowany jest przez Ambasadę Grecji w Federacji Rosyjskiej we współpracy z EOT Moskwa w ramach obchodów 200. rocznicy świętuje Rok Historii Grecji i Rosji.

Udział będą mogły wziąć dzieci w wieku od 7 do 12 lat ze szkół w Moskwie i szerszym regionie stolicy Rosji. Zwycięzca wygra wycieczkę na Kretę, oferowaną przez EOT Moskwa, jeśli pozwolą na to warunki epidemiologiczne. Jednocześnie uczniowie będą mieli okazję, poprzez swój udział, dowiedzieć się o walce greckiej, o niepodległości i o rosyjskim wkładzie w nią. Należy zaznaczyć, że jest to czwarty z rzędu konkurs od 2016 roku w ramach relacji Grecja-Rosja i za każdym razem gromadzi ponad 1000 zgłoszeń.

Inicjatywa ta daje tysiącom rosyjskich dzieci możliwość studiowania i angażowania się w takie tematy, jak historia Grecji, mitologia, geografia itp. Konkurs rozpoczyna się w marcu i kończy 1 października, a zwycięzca zostanie ogłoszony w listopadzie.

Po raz pierwszy ambasada Grecji planuje sprzedać część prac dzieci na symbolicznej aukcji charytatywnej, podczas specjalnego wydarzenia z udziałem popularnych rosyjskich prezenterów, podkreślając więzi przyjaźni między dwoma narodami.