Międzynarodowe Targi Food Expo 2022 odbyły się w dniach 12-14 marca w Atenach, gromadząc tysiące profesjonalistów z branży spożywczej. Jest to największe i najważniejsze w Europie Południowej wydarzenie poświęcone tej branży, stanowiące miejsce wymiany kontaktów pomiędzy producentami i nabywcami wysokiej jakości produktów. Biorą w nich udział producenci i dystrybutorzy produktów żywnościowych i napojów, zarówno z Grecji, jak i z innych krajów.

Podczas tegorocznej edycji targów, pomimo ograniczeń i trudności związanych z pandemią COVID-19, swoje produkty prezentowało około 1200 wystawców z 80 krajów, w tym i Polski. Liczba zwiedzających sięgnęła z kolei 30 tys.

Po raz kolejny polskie firmy stanowiły jedną z liczniejszych narodowych grup wystawców. Swoją ofertę prezentowało 39 wystawców z Polski, wśród których można było znaleźć liczące się w kraju przedsiębiorstwa, reprezentujące szeroki przekrój polskiej branży spożywczej. Na stoisku promocyjnym w Hall 4, zorganizowanym przez Zagraniczne Biuro Handlowe PAIH w Atenach, swoją ofertę przedstawiło 25 firm z Polski, proponując m.in. słodycze, makarony, nabiał, suplementy, płatki, kasze i wafle ryżowe. Polskie produkty cieszyły się dużym zainteresowaniem wśród greckich przedsiębiorców i odwiedzających.

„Po raz pierwszy jesteśmy na Food Expo, wcześniej słyszałem, że są to największe targi w Grecji, i faktycznie to się sprawdza. Ruch i zainteresowanie są bardzo duże. Wiele osób zatrzymuje się przy naszych produktach. Nasze kabanosy Tarczyński są produktem mięsnym, ale od niedawna mamy w ofercie też kabanosy roślinne. Nie konkurujemy z lokalnymi greckimi produktami – nasze to przekąski” – powiedział nam Tomasz Kędzierski, export manager w Tarczyński S.A.

Jak przyznał, był pozytywnie zaskoczony organizacją wydarzenia. „Dzień przed targami ekspozycja była jeszcze w powijakach. A następnego dnia wszystko zostało wyłożone i dopracowane. Mam porównanie z dużymi międzynarodowymi targami w Niemczech, Holandii i Wielkiej Brytanii. Jestem też pozytywnie zaskoczony tym jak duże, mimo trwającej pandemii, jest zainteresowanie tym wydarzeniem. Dużo się tu dzieje” – dodał Kędzierski.

Dla nowych wystawców targi są idealnym miejscem, by pozyskać kontrahentów i partnerów, wypromować nowe produkty, rozwijać relacje z obecnymi klientami i zawierać kolejne, wartościowe kontakty handlowe.

„Nasza firma wystawia się na targach po raz pierwszy. Bardzo nam się tu podoba, jest bardzo dobra organizacja i duży ruch. Na polskim stoisku jest różnorodność produktów, a ludzie je odwiedzający są ciekawi, a przede wszystkim otwarci na rozmowę i współpracę. Na pewno przyjedziemy tu za rok”– podkreślił w rozmowie w nami przedstawiciel firmy LABORELL SP ZOO SP.K.

Ponadto Targi Food Expo, które po dwóch latach pandemii odbyły się w formie stacjonarnej, stanowiły doskonałą okazję do nawiązania nowych kontaktów biznesowych z potencjalnymi kontrahentami, zarówno z Grecji, jak i z innych krajów Europy, a także do poznania nowych trendów w branży spożywczej.

Jak mówił nam przedstawiciel firmy ORZECH SP. Z O.O., reprezentowane przez niego przedsiębiorstwo uczestniczy w wydarzeniu regularnie od ośmiu lat. „Nasze polskie produkty są wysokiej jakości i są rozpoznawane na świecie. Natomiast tutaj, w Grecji produkty są przeznaczone głównie dla klienta etnicznego, czyli dla naszej Polonii, która wyemigrowała, a także dla klientów rosyjskojęzycznych, którzy te produkty znają i którzy są przygotowane na ich smak” – podkreślił.

„Dzisiaj targi się regionalizują – są one potrzebne, jeśli myśli się o działaniu na konkretnym rynku. Dzięki obecności na targach w poprzednich latach, udało nam się zawiązać kilka kontraktów, nie tylko z Grecją, ale też z Izraelem, Bułgarią i Rumunią. Teraz zainteresowanie również jest duże, mieliśmy kilka ciekawych rozmów, które – mam nadzieję – zaowocują kolejnymi kontraktami” – dodał przedstawiciel.

Stoisko ZBH odwiedził ambasador Polski w Atenach Artur Lompart i kierownik wydziału polityczno-ekonomicznego Tomasz Wiśniewski. W rozmowie z przedsiębiorcami ambasador wskazał na wysoką jakość polskich produktów, wyrażając uznanie dla polskiej ekspozycji oraz niezwykle bogatej i różnorodnej oferty eksportowej.

Udział w targach brały organizacje przedsiębiorców: Polsko – Grecka Izba Przemysłowo – Handlowa z siedzibą w Warszawie oraz Grecko – Polski Związek Przemysłu i Inwestycji z siedzibą w Salonikach.

Jak co roku targom towarzyszyły szkolenia, prelekcje i pokazy kulinarne, dedykowane zarówno producentom żywności, jak i jej dystrybutorom.

Duże zainteresowanie ofertą polskich wystawców oraz liczne rozmowy biznesowe, jakie polscy przedsiębiorcy przeprowadzili podczas targów, mogą świadczyć o dużym sukcesie tegorocznych Food Expo. Kolejna edycja odbędzie się w dniach 18-20 marca przyszłego roku.

Zdjęcia, tekst: Marzena Mavridis