fot. Mariusz Kurzajczyk

Rano 30 września spod Akropolu w Atenach na trasę morderczego Spartathlonu wyruszyło 360 śmiałków z całego świata. Do pokonania mieli 245 kilometrów (153 mil) do peloponeskiego miasta Sparta. Była to już 40 edycja tego legendarnego biegu. Do mety znajdującej się pod pomnikiem Leonidasa w Sparcie dotarło 182 biegaczy.

Pierwszy cały dystans pokonał reprezentant gospodarzy Fotis Zisimopoulos, przed dwoma zawodnikami z Japonii Toru Somiya i Yoshihiko Ishikawa. Najlepszym z Polaków okazał się Tomasz Pawłowski, który ukończył rywalizację na 10 miejscu. Z ośmiu Polaków, którzy wystartowali, do mety dobiegła jeszcze jedna Polka Milena Grabska-Grzegorczyk, która zajęła piąte miejsce wśród kobiet z czasem 29:33:29.

***

Trasa Spartathlonu podąża śladami starożytnego greckiego posłańca Pheidippidesa, który w 490 pne biegł z Aten do Sparty, aby szukać pomocy w walce przeciwko Persom. W ubiegłym roku również zwyciężył Grek Fotis Zisimopoulos, który ukończył historyczny bieg w 21 godzin i 57 minut. Wyścig organizowany jest corocznie od 1982 roku pomiędzy Atenami a Spartą. Biegacze przechodzą przez 75 punktów kontrolnych z limitem czasu 36 godzin. Pierwszą edycję biegu wygrał Grecki biegacz ultra Yiannis Kouros i nadal jest rekordzistą w najszybszym czasie wynoszącym 20 godzin i 25 minut. 40.

Źródło: bieganie.pl