Grupa naukowa Kostasa Thoktaridisa (Κώστας Θωκταρίδης) zlokalizowała na zachód od Kithnos na głębokości 98 metrów wrak hiszpańskiego statku „San Isidro Labrador”, wykonanego na zamówienie nazistowskich Niemiec, który został storpedowany przez grecką łódź podwodną „Katsonis” (’Κατσώνης’) 5 kwietnia 1943 r.

Wrak statku jest w idealnym stanie. Zewnętrzne drzwi prowadzące w głąb do pomieszczeń są nadal otwarte, komin znajduje się na swoim miejscu i choć całość jest pokryta organizmami morskimi to „wygląda jakby czas się zatrzymał w kwietniu 1943 r.”, komentuje Kostas Thoktaridis.

Jak się okazuje, powodem zatonięcia „San Isidro Labrador” była dziura z lewej strony z tyłu statku na wysokości maszynowni. Torpeda przebiła kadłub, ale nie eksplodowała.

Dotychczas w literaturze naukowej zaznaczano, że statek ten zatonął od trzech torped wystrzelonych z odległości 400 m., jednak zdjęcia wraku potwierdzają, że trafiła go tylko jedna z nich, ale to wystarczyło, aby do maszynowni dostała się woda i zatopiła statek.

opr. Anna Lica