W czwartek około godziny 11:00 czasu lokalnego statek hydrograficzny Cesme tureckiej marynarki wojennej wypłynął ze swojej bazy w Konstantynopolu i wpłynął do Bosforu.

Kluczowe pytanie brzmi: czy statek hydrograficzny popłynie na obszar między wyspami Lemnos-Agios Efstratios i Skyros? Według dostępnych informacji miały być wykonywane nielegalne prace od dziś do 2 marca.

To pytanie absorbowało grecki rząd przez ostatnie 24 godziny. Ministerstwa: Spraw Zagranicznych i Obrony Narodowej zbierają i dekodują wszystkie informacje, które pomogą im stworzyć obraz wyzwań Ankary.

Pewne jest, że Navtex wydany w poniedziałek przez stację przybrzeżną Smyrna jest nielegalny, ponieważ strona turecka nie ma uprawnień do wydawania marynarzom NAVTEX-u zezwoleń na prace hydrograficzne na tym obszarze.

Mając to na uwadze, Ministerstwo Spraw Zagranicznych wydało oświadczenie w ambasadzie Turcji w Atenach i tureckim Ministerstwie Spraw Zagranicznych w Ankarze.

Recep Tayyip Erdoğan oświadczył, że statek Cesme będzie kontynuował prace badawcze przez 13 dni, od dziś do północy 2 marca.

Obszar badań, do którego Ankara znajduje się zaledwie siedem mil od Lemnos i Agios Efstratios i około 10 mil na wschód od Skyros.

Ankara wskazuje, że ​​nie uznaje prawa Grecji do 12-milowej strefy przybrzeżnej wokół wysp, zgodnie z Konwencją o prawie morza.

Statek Cesme

Statek badawczy Cesme należy do tureckiej marynarki wojennej i jest starym statkiem przeznaczonym do operacji badawczych.

W 1965 r. działał dla marynarki wojennej USA, a w 1999 r. został przydzielony do Turcji.

Statek ma długość 87 metrów, rozwija prędkość 15 węzłów i ma załogę liczącą 37 osób.