Polonorama

Trzy greckie wyspy wśród najlepszych wysp na świecie

fot. Wikimedia Commons

Greckie wyspy Milos, Paros i Kreta zostały zaliczone do jednych z najlepszych wysp na świecie, według magazynu Travel + Leisure.

Wulkaniczna wyspa Milos znalazła się na 4. miejscu, Paros na 12., a największa wyspa Grecji, Kreta, na 22. miejscu na liście.

Czytelnicy Travel + Leisure głosowali na najlepsze wyspy z całego świata – pierwsze miejsce zajęła włoska Ischia, następnie Malediwy oraz indonezyjskie Bali.

W Grecji, gdzie co lato przybywają liczni turyści, wszystkie trzy wyspy mają do zaoferowania coś wyjątkowego.

Milos

fot. tornosnews.gr

Według Travel + Leisure, starożytne ruiny wyspy Milos i olśniewająca kuchnia były dwiema największymi atrakcjami tego regionu – to jednak tylko wierzchołek góry lodowej.

Najbardziej wysunięta na południowy zachód wyspa na Cykladach rozciąga się panoramą malowniczych wiosek rybackich i aż 75 plaż, ponadto może pochwalić się podwodnymi jaskiniami. Milos jest także miejscem odnalezienia posągu Wenus z Milo, który obecnie jest wystawiany w paryskim Luwrze. Wyspa oferuje niesamowite, białe formacje skalne, które można podziwiać na plażach Kleftiko i Sarakiniko, a także barwną wioskę Klima i piękny zachód słońca nad Plaką.

Luksusowy magazyn turystyczny, Conde Nast Traveller polecał Milos ze względu na „fotogeniczną i dramatyczną linię brzegową”. Wyspa, na której powstała najnowsza kolekcja francuskiego domu mody Dior niewątpliwie potrafi zaskoczyć swym urzekającym, kolorowym krajobrazem.

Paros

fot. Flickr-A-Peach

Paros, położony na archipelagu Cyklad, jest jedną z najpopularniejszych, greckich wysp i szczyci się wyjątkowymi plażami o pięknym, jasnoniebieskim odcieniu wody. Znajdują się tutaj liczne tawerny rybne, bielone domy i tradycyjne, cykladzkie kościoły.

Wśród lokalnych wiosek, które na pewno warto odwiedzić, Naoussa jest prawdopodobnie jedną z najbardziej znanych, a zarazem najbardziej malowniczych. Santa Maria stanowi natomiast idealne miejsce dla miłośników plaż i sportów wodnych, takich jak nurkowanie, snorkeling i windsurfing.

W 2020 roku czytelnicy Travel + Leisure uznali Paros za najlepszą wyspę w Europie.

Kreta

fot. Wikimedia Commons

Kreta znana jest jako niezwykłe miejsce przede wszystkim ze względu na swoją starożytną historię, piękne krajobrazy, niezliczone plaże oraz wyjątkowe miasta i miasteczka, spośród których wszystkie posiadają coś wartego zobaczenia.

Chania, zapierające dech w piersiach miasto na północno-zachodnim wybrzeżu wyspy, jest dla Greków bardzo ważnym, historycznym miejscem – wykopaliska w pobliżu i w obrębie miasta pozwoliły archeologom odnaleźć dowody na istnienie jego minojskiej historii.

Stolica wyspy, Heraklion to starożytne miasto, które, choć przez wielu niedoceniane, obfituje w wiele atrakcji i jest prawdopodobnie najbardziej znane ze swoich wspaniałych katedr, historycznych zabudowań oraz licznych restauracji i butików.

Najstarsza znana cywilizacja europejska, która rozkwitła na Krecie między 2700 r. p.n.e. a 1450 r. p.n.e. służyła również jako centrum handlu złotem, ceramiką oraz drogocenną przyprawą i barwnikiem, szafranem.

opr. Natalia Zientek

Exit mobile version