Dane dotyczące przyjazdu turystów w 2018 r. wskazują jak dotąd, że będzie to rekordowy rok dla tego sektoru w Grecji.

Oficjalne dane z greckiego Urzędu Lotnictwa Cywilnego, Fraport i Międzynarodowego Lotniska w Atenach za okres styczeń-lipiec wskazują na znaczny wzrost liczby osób podróżujących do kraju.

Fraport, niemiecka firma, która obsługuje 14 regionalnych portów lotniczych, wykazała 13,7-procentowy wzrost liczby przyjazdów w okresie od stycznia do marca 2018 r. w porównaniu do tego samego okresu w 2017 r.

Co więcej, 1,5 miliona zagranicznych turystów poleciało z bezpośrednich lotów z międzynarodowych lotnisk na całym świecie do 14 portów lotniczych Fraport w Grecji: 12,1 miliona w 2018 roku, w przeciwieństwie do 10,6 miliona pasażerów w 2017 roku w okresie od stycznia do marca.

Wzrost liczby przylotów na Międzynarodowym Lotnisku w Atenach (Eleftherios Venizelos) był nawet wyższy. Przyjazdy zagraniczne przekroczyły 9 milionów w okresie styczeń-marzec, co stanowi 15-procentowy wzrost. W szczególności w 2018 r. na lotnisku w Atenach wylądowało 1,2 mln więcej pasażerów niż w 2017 r. (9,0 mln w porównaniu z 7,85 mln w 2017 r.).

Po raz pierwszy 1,85 miliona zagranicznych gości wylądowało na lotnisku Nikos Kazantzakis w Heraklionie na Krecie.

Ogólnie rzecz biorąc, szacuje się, że ponad trzy miliony pasażerów z zagranicy przybyło do Grecji w lipcu w porównaniu do lat poprzednich.

Dane te prowadzą do prognoz, że docelowy cel Ministerstwa Turystyki, czyli 32 miliony przyjazdów w 2018 roku, zostanie przekroczony, a całkowita liczba przyjazdów wyniesie ponad 33 miliony, ponieważ przejazdy lądem i morzem również wykazują tendencję wzrostową, co daje wyjątkowo wysoki poziom przychodu.

Opr.: Monika Szarek