Lot CY284 to książka Andreasa Chatzikiriakou oparta na faktach, a mianowicie odnosząca się do tragicznego zdarzenia, które miało miejsce 55 lat temu. 11 października 1967 lot CY284 z Londynu zatrzymuje się w Atenach zanim wyleci do portu lotniczego w Nikozji, natomiast 66 pasażerów nigdy tam nie dotrze. Nad ranem dnia 12 października gdzieś w pobliżu miejscowości Kastellorizo został utracony kontakt wieży kontrolnej z samolotem. Czy samolot się rozbił czy został wysadzony?

Brytyjczycy przeprowadzili wiele badań, gdyż był to brytyjski samolot Comet 4B z kilkoma podobnymi wypadkami w przeszłości. Pojawiła się teoria, że na pokładzie znajdowała się bomba, która miała na celu generała Georgio Driva-Digeni, jednak nie znajdował się on na pokładzie samolotu.

Pisarz okazuje wielki szacunek ofiarom tej katastrofy oraz ich rodzinom. W książce rzeczywistość historyczna przecina się z fikcją wokół odkrytego Pamiętnika osoby należącej do bliskiego otocznenia greckiej rodziny królewskiej.

Andreas Chatzikiriakos przedstawia historyczne wydarzenie z tych mniej znanych w Grecji i na Cyprze, odnosząc się m.in. do relacji Papandreou-Karamanli.

O pisarzu

Andreas Chatzikiriakos urodził się w Nikozji w roku 1964. Studiował dziennikarstwo oraz nauki polityczne, a następnie wybrał studia podyplomowe Zarządzania organizacjami dziennikarskimi w Stanach Zjednoczonych. Pracował jako dziennikarz przez 23 lata, m.in. jako redaktor działu politycznego w gazecie FILELEFTHEROS ( ΦΙΛΕΛΕΥΘΕΡΟΣ), jako dyrektor wiadomości na kanale MEGA Cypru , jako korespondent gazety VIMA (ΒΗΜΑ) oraz greckiego BBC.

Opr. Paolina Sokulska