fot. archiwum szkoły

Społeczność Szkoły Polskiej w Atenach – uczniowie, nauczyciele i rodzice wyraziła solidarność z narodem ukraińskim w związku z bezprecedensowym atakiem zbrojnym Federacji Rosyjskiej na Ukrainę.

W piątek 11 marca oraz w sobotę 12 marca 2022 r. odbyły się w szkole polskiej symboliczne manifestacje solidarności z narodem ukraińskim w obliczu agresji zbrojnej ze strony Rosji.

W manifestacji szkoły uczestniczył Ambasador RP w Grecji, Pan Artur Lompart oraz Wicekonsul Ambasady R P, Pani Anna Maleta.

W swojej wypowiedzi Pan Ambasador wyraził wielką wartość i siłę ludzkiej SOLIDARNOŚCI okazywanej w chwilach nieszczęścia i próby.

fot. archiwum szkoły

Oznajmił, że „my – Polacy potrafimy być solidarni z innymi, czego dowód daliśmy m.in. od samego początku wojny na Ukrainie, zapewniając schronienie w naszym kraju ponad milionowej rzeszy uchodźców”.

Na zakończenie Pan Ambasador podziękował uczniom za tę inicjatywę i zapewnił o wsparciu Ambasady w tej i podobnych akcjach, które służą pomocy ludziom dotkniętym krzywdą i cierpieniem.

W dalszej części akcji odbyła się dobrowolna zbiorka na rzecz pomocy Ukrainie do specjalnie przygotowanej skarbonki „Solidarni z Ukrainą”, a także zbiórka artykułów pierwszej pomocy (artykuły higieniczne, pokarm dla niemowląt, żywność długoterminowa, konserwy, bandaże, opaski uciskowe).

fot. archiwum szkoły

Ponadto szkoła zorganizowała zbiórkę żywności dla rodzin uchodźców z Ukrainy, którzy znaleźli schronienie w Atenach.

tekst: Marzena Mavridis