
Cukinia jest jednym z niedocenianych warzyw, które warto włączyć do codziennej diety, ponieważ:
1. Jest bardzo dobrym źródłem witaminy C
Witamina C chroni komórki przed wolnymi rodnikami, które uszkadzają komórki. Poprawia również komunikację między komórkami nerwowymi, pomaga organizmowi metabolizować cholesterol i wzmacnia tkanki. Filiżanka posiekanej cukinii zawiera 22 mg witaminy C, co stanowi 24% zalecanego spożycia witaminy C dla mężczyzn i 29% dla kobiet.
2. Pomaga naszym oczom
Cukinia jest bogata w luteinę i zeaksantynę, dwa składniki, które należą do rodziny karotenoidów, czyli pełnią podobną funkcję do witaminy A. Luteina i zeaksantyna pomagają w prawidłowym widzeniu, filtrując promienie świetlne, które dostają się do oczu i nie dopuszczają do uszkodzenia tkanki oka przez szkodliwe promienie.
3. Jest bogata w mangan
Mangan, podobnie jak witamina C, chroni tkanki przed szkodliwymi wolnymi rodnikami. Ponadto, wspomaga wzrost tkanki kostnej i pomaga organizmowi w produkcji kolagenu, który jest niezbędny do skutecznego gojenia się ran. Każda filiżanka posiekanej cukinii zawiera 0,22 mg manganu, a więc zawiera 12% zalecanego dziennego spożycia dla kobiet i 10% dla mężczyzn.
4. Pomaga w utrzymaniu niskiego cholesterolu
Dzieje się tak dzięki błonnikowi zawartemu w cukinii. Błonnik przyczepia się do kwasów żółciowych wydzielanych przez wątrobę w procesie trawienia spowalniając ich pracę i tym samym wątroba dostaje sygnał, że powinna wyprodukować ich jeszcze więcej. Proces ten pozwala obniżyć poziom cholesterolu w organizmie.
5. Zapobiega rakowi
Wysoka zawartość błonnika w cukinii zapobiega osadzaniu się rakotwórczych toksyn w jelicie grubym. Ponadto, witaminy C i A wraz z kwasem foliowym, w które też jest bogata cukinia, działają jako silne utleniacze przeciwko stresowi oksydacyjnemu, który jest w stanie wywołać wiele nowotworów.
6. Wpływa na zdrowie prostaty
Filoskładniki znajdujące się w cukinii pomagają zmniejszać objawy prowadzące do łagodnego przerostu prostaty, stanu, w którym gruczoł krokowy ulega powiększeniu, powodując problemy z oddawaniem moczu i funkcjami seksualnymi.
opr. Anna Lica